Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kalamar ve Mürekkep Balığı nasıl pişirilir?

Kalamarın hazırlanışı :

Kalamarı her zaman temizlenmiş olarak almanız mümkündür, ancak bu mümkün değilse, temizleme işlemi de oldukça kolaydır. Bir elinizle gövdeyi, bir elinizle başı tutun. Başı yavaşça fakat tek hamlede gövdeden ayırın.Yumuşak iç kısımlar hemen ortaya çıkacaktır. Dokunaçlarını kesip mürekkep kesesini bşından ayırın. İçini tamamen çıkartıp gövdenin hem içini hem de dışını suya tutun. Mor zarı çkarın. 5 mm. lik halkalar halinde kesin.

Yemek Tarifleri

Pişirme :

Küçük kalamar ve mürekkepbalıkları az pişirilmelidirler. Buradaki püf noktası şeffaflaşıncaya kadar pişirilmeleridir. Yoksa sertleşip lastik gibi olurlar. Daha büyükleri ise yumuşamaları için biraz daha fazla pişirilmelidirler.

Kalamar ve mürekkep balığının kendi mürekkepleri ile yahnileri yapılabilir ve bu yahni çok lezzetli olur.

İşte size değişik bir tarif;

Kalamarı yada mürekkep balığını zeytinyağında sotelenniş soğan, sarımsak, maydonoz, tuz ve karabiberli karışıma ekleyin, üzerine sek şarap ve biraz su ilave edin. 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatın.

Mürekkep keselerini yırtın ve çıkan sıvıyı biraz soğuk su ve 2-3 yemek kaşığı unla karıştırıp krema kıvamına getirin. Bu karışımı tencereye ekleyin ve 10 dakika daha pişirin.

Parmaklarınızı yiyeceksiniz...
  • Paylaş