Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kalorifer peteklerin havası nasıl ve niçin alınır? Havasını alıp almadığımızı nasıl anlarız?

Şimdi, kalorifer sistemi kapalı bir sistemdir, yine de basınçlı sıcak su bu sistemden ufak ufak kaçar, su çıkınca onun yerini hava doldurur, bu dolan hava sistemin yüksek noktaları olan radyatörlerin ve tesisatın üst kısımlarında toplanır (malum hava sudan hafiftir). Zamanla su yerine havayla dolan radyatörler de ısıtmamaya başlarlar. Radyatörlerde çevirmeli vana olan tarafın ters tarafında ve mutlaka üst kısımda bir havalandırma musluğu olur. O musluk nalburdan alacağın özel bir anahtar ya da küçük bir kurbağacıkla (tavsiye etmem ama zorda kalındığında yapılabiliyor) açılır ve radyatördeki hava boşaltılır, hava bitince radyatörden su fışkırır ve genelde o, sistemdeki eski su olduğundan bayağı kirlidir, yani altında bir tas, tencere, şişe v.b. tutulmalıdır. Su önce havayla karışık düzensiz bir şekilde fışkırır ve kısa bir süre sonra (10-20 saniye) düzgün bir şekilde akmaya başlar. İşte o zaman hava boşalmıştır, musluk tekrar anahtar yardımıyla kapatılır. Bu arada kombideki su basıncı da kontrol edilmelidir, basınç soğuk durumda en az 1 bar ısınınca da 1,5-2 bar olmalıdır. Eğer sistemi bir profesör :) döşemiş ise tesisatta da yüksek noktalar olabilir ve varsa onlardaki hava tahliye muslukçuklarına da aynı işlem uygulanmalıdır. İşlem tüm radyatörlere ve diğer tahliye musluklarına uygulandıktan sonra radyatörleriniz tekrar güzel bir şekilde ısıtır.
  • Paylaş
Hem purjorlerden hemde radyator vana rakorlari boru anahtari ile gevsetilerek alinir. Havanin isi tasima kapasitesi suya gore 1000 kat daha azdir dolayisiyla havasi alinmamis radyator isinmanizi engeller. Sayet radyatorun ustunden altina elinizi surdugunuzde asiri miktarda sicaklik farki hissediliyor ise radyatorde hava var demektir.
  • Paylaş
1

Şaman, Bu işi sakın yukarıda yazıldığı gibi boru anahtarıyla yapmaya çalışmayın, o anahtarla ya giriş vanasını ya da hava tahliye musluğunu gevşetirsiniz ve onu tekrar izole edebilmek için önce tüm suyu boşaltmanız ardından da gevşettiğiniz parçayı tamamen söküp, sökülen yerdeki yivleri ve yüzeyleri tel fırçayla temizleyip içe giren parçaya kendir ve macun uyguladıktan sonra yerine takmanız gerekir. Çok tecrübeniz yoksa tam izole edemeyebilirsiniz bile. Bu iş için kesinlikle ya nalburdan alacağınız hava tahliye anahtarını ya da çok zorda kalırsanız en küçüğünden bir kurbağacık kullanmalısınız.

yurtta oluyordu bizimde.. peteğin yarısı soğuk yarısı sıcak oluyordu ve tam olarak ısıtmıyordu. Havasını alıyorlardı küçük dişli bir şeyle.. su fışkırıyordu içinden sonra düzeliyordu :)
  • Paylaş
2

Meriç Coşkun, o dedigin kucuk disli otomatik purjor iste.

Ne Mutlu Türküm Diyene, bilmiyorum o kadarını :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4246 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Kaloriferlerdeki hava nasıl alınır?

  • Kaloriferin bir kısmı soğuk bir kısmı sıcak ise ne yapmak gerekir?

  • Kaloriferin bazı bölgeleri soğuk kalıyorsa ne yapmak gerekir?

  • Kalorifer peteklerinde hava kalması ne demektir?

  • Kaloriferin içinde hava kalıp kalmadığını nasıl anlarız?