Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kalp kasında sinir var mıdır?

Kalp kası,  kalbin 3 katmanından biri olanmyocardium'dur. Yapı bakımından çizgili kasa benzese de çalışması çizgili kas gibi isteğimizle değil, istemsizdir (otonom). Bu mekanizma kalbin kendi iç uyarımı sayesinde olmakta ve bu uyarımın esas iki öğesi bulunmaktadır. Bunlar atrio-ventrikuler düğüm ve sinoatriyal düğümlerdir. Her ne kadar kalp kendi iç uyarım sistemi ile çalışsa da neticede kalp kasılma gücü ve kalp atım hızı otonom sistem tarafınca kontrol edilmektedir. Bu sistem ise nöro-humoral bir mekanizmadır. Hormonların da kalp atımı üzerine olan etkisi otonom sinir sistemi tarafından regüle edildiği gibi epinefrin gibi hormonlar direkt olarak kalbin frekansını artırabilir.

Kasın çalışması kontrolü sinir sistemiyle olmaktadır. Bu sinirler kalp kası içerisine yerleşmiş Purkinje Telleri'dir. Sinirlerdeki bozulma, kasta (myocardium) felce yol aça
  • Paylaş
1

Abdullah Gürel, acaba doktorda mıyım dedim?

Açıklamaları tıbbi terimlere boğmaları terimlerin Latincelerini ezberlemiş ve Türkçe anlamını bilmiyor olmalarından. Mazur görün, ukalalık olsun diye yapmıyorlar; mezun olana kadar ne dediklerini kendileri de öğrenmiş ve Türkçe olarak anlatabilir olacaklar.
  • Paylaş
3

Hakan, Benimde soruyu sorma şeklim hatalı olmuş biraz. Açıklama ya ağrı, sızı yaparmı diye eklesem belki daha iyi olurdu. 😊

Dilara, Sinirlerin işlevlerini bilip açıklasalardı da yeterli olurdu. Benim iki ağabey bir de ablam doktor, onlar da okurken aynı bu çocuklar gibi ukalalardı, artık doktor olmayanlara Türkçe açıklayacak şekilde biliyorlar konularını.

Ayşe Gültekin, Aslında ukalalıktan değil bu. Gecemiz gündüzümüz bu terimlerle geçtiğinden hepsi günlük hayatımıza yerleşiyor. Ve tüm insanlar bunları biliyor, sıradan bilgilerimiş gibi bir algı yaratıyor

Kısaca kalp kasının içinde sinir yoktur, kalbe giden emirleri götüren bazı sinirler vardır fakat kalp kasının içinde sinir yoktur. Meslektaşlarımın da bahsettiği gibi özelleşmiş kas hücrelerinden oluşan elektriksel iletim sistemleri vardır. Ama bu sistemi oluşturan hücreler de kas hücresidir, yine onlar da kasılabilirler.
  • Paylaş
Kalbin innervasyonu(sinirsel iletimi) tabi ki vardır. Sempatik ( pozitif inotropik ve kronotropik) innervasyonu T1-5 arasından, parasempatik innervasyonu 10.kranyal sinir olan Nervus Vagus'tan gelir. Sempatik ve Parasempatik lifler Plexus cardiacus’u oluşturur.

Kalbin kendi içinde de ileti sistemi vardır :
-Nodus sinuatrialis(Keith-Flackdüğümü)
-Nodusatrioventricularis(Aschoff-Tawaradüğümü)
-Fasciculusatrioventricularis(His demeti)

***Purkinje lifleri (subendokardiyal pleksus) ; kalp’te iletinin en hızlı olduğu yerdir. Sağlık
  • Paylaş
5

Hakan, Çok teşekkürler, soruyu sorma sebebim şu idi. Kalp te olduğunu düşündüğüm bir ağrı için doktora gitmiştim ve bana muayene sonrası kalp kası ağrımaz , o kadar büyük bir basınç varki aslında ağrı hissedecek olsak dayanılmaz olurdu herhalde demişti. Bende onu sinir olmadığına yordum. Gerçekten o basıncın ağrısını neden hissetmiyoruz ki?

Şaman, Üstat yalnız arkadaşın yazdıklarını tekrar okudum, eğer doktor doktor olmayan kişilere böyle açıklamalar yapmaya kalksa dayak yiyen doktor sayısı inanılmaz artardı. Sempatik ve parasempatik sinir sistemleri düz kas, kalp kası ve dış salgı bezlerini kontrol eder. Kısaca bu sinirler duyu sinirleri değil sadece kumanda sinirleri, yani kalpte sadece kumanda sinirleri var ama duyu sinirleri yok.

Hakan, Büyük geçmiş olsun üstad... Gençleştin o halde.. Abooo damara kan bol gidiyor şimdi hemi... Eywah Eywah 😊

Şaman, Çok sağol üstat, geçti gitti zaten.

Abdulkerim Özkan, Hakan bey; kalp ağrısı olabilir. Sinir sistminden kısaca bahsedeyim . Sinir sistemini 2 kısım oluşturur. Merkezi sinir sistemi (MSS) ve periferik sinir sistemi (PSS). MSS : beyin ve medulla spinalis ( omurilik ) 'ten oluşur. . Periferik sinir sistemi : MSS'den çıkan ve organlara, kasalara bazı deri bölgelerine kadar uzanan kısmı oluşturur. PSS kendi içinde ikiye ayrılır: 1- Somatik sinir sistemi ki iskelet kaslarını uyaran motor sinir liflerinden oluşur. 2- Otonom (visseralisomatik ) sinir sistemi ise bizim istemimiz dışında çalışır. otonom sinir sistemi de kendi içinde ikiye ayrılır: sempatik sinir sistemi, parasempatik sinir sistem diye. Sempatik sinir sistemi : Sinir sisteminin duygularla hareket eden bölümüdür. Korku, sevinç, heyecan gibi durumlarda sempatik sinir sistemi aktive olur, kan basıncı artar, kalp hızlanır ve sindirim yavaşlar. Parasempatik sinir sistemi : Genelde sempatik sinir sistemini dengeleme görevi vardır. Uyarıları duyu nöronları ile merkezi sinir sistemine getirir ve oluşan tepkileri motor nöronlarla effektör (etki edecek ) organlara götürür.
Periferik sinirler periferden (çevre dokudan) santrale (merkeze) gelirken birleşme eğilimi gösterirler ve tek kök halde medulla spinalise bağlanırlar. Sol kolun medial (iç yan) kısmından gelen sinir ( n. cutaneus brachii medialis ) göğüs devraunda ki başka bir sinir (n. intercostobrachialis ) ile anastomoz yapar( birleşir). Bu yüzden kalp ağrısı olan kişinin sol kolunda da ağrı olur.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2063 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt