Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kampçılık hakkında neler bilmeliyiz?

Kamp yeri nasıl seçilir?
Kamp yeri seçimi açısından güvenlik ve su kaynağına yakınlık öncelikli göz önünde bulundurulması gereken kriterlerdir. Ayrıca söz konusu kamp atılacak alanın eğimi konfor ve güvenlik açısından, bölgenin çanak özelliği göstermemesi ya da dere yatağına yakınlığı sular içinde uyanmamanız için önemlidir.

Kamp yeri belirlenip, çadır yerleşimine sıra geldiğinde ortamdaki hakim rüzgar yönüne dikkat edilmelidir. Çadır kapısının rüzgar yönüne verilmemesi çadırınızın uçmaması için önemlidir. Çadırın düzgün bir şekilde yerleştirilip kurulumun tamamlanmasının devamında çadırın iç-dış tentelerinin yüzey genelinde paralel uzanımı sağlanarak, gergilerin sabitlenmesiyle artık matınızı serip rahat bir nefes almanız mümkün.

Doğaya Saygı
Kampçılıkla ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli şey kamp yerinin aynen kamp kurulmadan önceki doğal haliyle bırakılmasıdır. Bunun için çevreye dair gösterilmesi gereken azami dikkatle, beraberinizde getirdiğiniz sigara izmariti konserve kutusu, plastik ambalaj ve doğaya yabancı tüm atıkların aynen şehir sistemine geri getirilmesi doğada bulunmanın etik olarak değişmez birinci kuralıdır.

Kamp yerinin çevreyi en az kirleteceği halde suyu kaynağına 50 metre mesafede seçtiğinizi düşünelim. Çadırınızı daha önce kamp kurulmuş ve bitki örtüsünün zarar görmesi ihtimali en az olan , eğimden en az etkilenecek şekilde yatarken baş tarafınız yukarıda olacak şekilde yerleştirdiniz.
Peki çadır derken konforunuzu etkileyecek seçenek olarak ne tür farklılıklar karşınıza çıkabilir?

Çadırlar sıklıkla nerede ve hangi koşullar altında kullanılacaklarına göre farklı tasarımlarda üretilirler. Buna göre en çok dağ koşullarında sadece bahar-yaz-son bahar aylarında yapılacak faaliyetler için 3 mevsimlik bir çadır yeterlidir. Fakat kış koşullarını da göze alarak planlanacak bir etkinlikte dört mevsimlik bir çadır tasarımı gerek kumaş özellikleri, gerek su geçirmezliği sağlayan kaplamasının kalınlığı açısından ön planda olacaktır.

Giyim Malzemeleri
Pamuklu mu Sentetik mi?
Çok sıcak bir günde giyeceğiniz pamuklu tişört, terinizi emecektir ancak ıslak kumaşın da teninize sürekli temas etmesine yol açacaktır. Bu sadece konforsuz değil, aynı zamanda sağlıksız bir durumdur. Hele ki soğuk bir günde tene temas edecek şekilde giyilen pamuklu malzeme, kesinlikle kurumayacağı için sürekli soğuk etkisinde kalacak ve ısı enerjisi kaybetmenize sebep olacaktır. Islanmış pamuklu giysi ağırlaşır, tüm ısı koruma özelliğini kaybetmiştir ve kış koşullarında ve doğada kurutması çok zordur. Bu problem sentetik bazlı kumaşlardan üretilmiş, genelde doğa sporcularının kullandığı, performans odaklı ve terin bedene temasını engelleyen türde iç giyim malzemeleriyle çözülebilir.

Yünlü mü sentetik mi?
Yukarıda bahsedilen durum, soğuk kış günleri için düşünüldüğünde termal içliklerden bahsetmek gerekir. Bunlar da, teri emme ve bedene temas etmesini engelleme prensibiyle çalışırlar. Ancak ısıyı tutma özellikleri de olduğu için “termal” olarak nitelendirilirler. Peki bu malzemelerin muadili olarak yün kullanılabilir mi? Burada, pamuklu-sentetik ürün karşılaştırmasında verdiğimiz cevabın tam tersini veriyor olacağız. Geleneksek olarak kış kıyafetlerimizde kullandığımız yün, termal içliklerin yerine kullanılabilir. Hatta bazı tırmanış sporcularının ve motosiklet sürücülerinin sentetik malzeme yerine doğal yün tercih ettiği bilinir.

Kamp Kurmak

Kamp Gereçlerinin Kontrolü
  • Kamp ocağı: Özellikle kamp ocağınızın bakımını yapmalısınız. Şehirde ocağı bir kez yakmalı! “Dağda ocağı sönenin, ocağı söner!”
  • Fermuarlar: Yanınıza alacağınız malzeme ve giysilerin üzerinde bulunan tüm fermuarları/cırtları açıp kapayarak kontrol etmeli (uyku tulumu, yağmurluk, salopet, mont, ceket, çantalar, çadır kapıları vs.). fermuarların kullanım süresini arttırmak ve dağda bir sorunla karşılaşmamak için, tırtıkları diş fırçasıyla temizledikten sonra parafin sürebiliriz. Sökük yerler onarılmalı, kırık fermuarlar ise yeniletilmeli.
  • Ayakkabıların yalıtımı: Ayakkabınızı yeni almışsanız 1 hafta öncesinden başlayarak, değilse 1-2 gün önceden vazelin veya vakslıyorsunuz, bu su geçirmezliği sağlayıcı malzemeleri yanınızda da getirebilirsiniz. Ayakkabılarınızı yeni almışsanız dağa gitmeden önce şehir içinde birkaç gün kullanmalı ve ayak ile ayakkabının uyumu sağlanmalı.
  • Acil durum onarım paketi(ocak yedek parçaları, değişik bantlar, çengelli iğne, çamaşır ipi....): Acil durum onarım paketi hazırlamak için acil durumu gerektirecek senaryolara bakalım: Çadırınız kazara delinebilir, delik kapayıcı parça gerekir; özellikle MSR benzin ocaklarına tıkanma olabilir, yedek parça gerekebilir; çadırın gergi ipleri kopar, çamaşır iplerini kullanırsınız; aniden sis bastırır, sesinizi duyurmak için düdük kullanırsınız, vs... Bu durumlar deneyimlerle birlikte geliştirilebilir.
  • İlk yardım çantasının hazırlanması: Dağda karşılaşılabilecek bazı acil sağlık durumları (ısı kaybı, güneş çarpması, su kaybı) ile ilgili bilginizi okuyarak arttırabilirsiniz. Yanınıza almak üzere bir ilk yardım çantası ve ilk yardım cep kitabı hazırlamanız faydalı olacaktır.
  • Klor tableti veya limon: Dağda bulunan kaynaklardan faydalanacak isek (dere, kar suyu gibi) klor tableti ya da limon bulundurmalıyız.
Kamp Kurmak
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Bu güzel yazıya tek eklemek istediğim şey; Tuvalet kağıdı :)