Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kamu memurunun grev yapma hakkı var mıdır?

Yeni Anayasanın 38. maddesinin "Çalışanlar ve işverenler karşılıklı olarak ekonomik ve sosyal durumlarını ve çalışma şartlarını düzenlemek amacıyla toplu sözleşme yapma hakkına sahiptirler." ve "Toplu sözleşmenin yapılması veya uygulanması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde çalışanlar grev hakkına sahiptir." ibaresi eklendi.
  • Paylaş
Grev, sosyal veya ekonomik nedenlerle işçilerin toptan işi bırakmasıdır. Grev hakkı yalnızca işçilere tanınmıştır ve o işçilerin çoğu sendikalıdır. Ancak kamu memurları içşi sınıfına girmezler ve onların kesinlikle grev yapma hakkı yoktur. İş bırakma eyleminde sözleşmeleri haklı sebeple feshedilebilir. Ancak hem uluslararası hukuka hem de Danıştay'ın tutumu ve kararlarına bakarak memura iş bırakmadan dolayı bir para cezası verilemeyeceğini anlıyoruz. Hatta AİHM, işten çıkarılmaması gerektiğini de belirtmektedir.
  • Paylaş
Evet bence vardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

465 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları