Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kamuda baş örtüsünün serbest kalması konusunda ne düşünüyorsunuz?

30 Eylül 2013 tarihinde başbakanın açıkladığı demokratikleşme paketi içinde sunulan bu düzenleme ne anlam ifade ediyor?Düzenle
Kamuda başörtüsü hakkında ne düşünüyorsunuz sorusuna cevap verirken sanırım artık temkinli olmak gerekli. Çünkü görünen o ki herhangi bir kişisel yorumumuz demokratikleşme paketinden çıkan yeni nefret suçu kapsamında suç unsuru sayılabilir (kapsamı belirtilmediği ve bugüne kadar ki anlayışın uygulamalarından çıkardığım kişisel düşüncem). Ancak demokratik ve düşünce özgürlüğüne sahip bir ülkeymiş gibi davranırsak, bana göre kamuda baş örtüsü serbestisi beraberinde tarafsızlığın kaybını da getirecektir. Her ne kadar kişilere özgürlük sağlasa da kamu hizmetlerinin tarafsızca yürütülmesi ilkesine bireyler bazında büyük sekte vuracağına inanıyorum. Sonuçta siyasi semboller insanları gruplaştırır ve kutuplaştırır. Üstelik bu sadece başörtüsü için değil her tür siyasi, felsefi, dini, ırksal semboller için de geçerli olacaktır. Bunun yanı sıra başörtüsünün kapsamının ne olacağı çok önemli. Yani bu sadece bir örtüyle mi kalacaktır yoksa çarşaf, peçe vs gibi modern hayata zıt ve kişinin kimliğinin anlaşılmasına engel oluşturan kıyafetler de serbest olacak mıdır, şu an için soru işareti. Ayrıca bu özgürlük tanınırken başı açık kadınlara vücudu saran kıyafet giyme engeli ne kadar özgürlükçüdür bilemiyorum. Eğer ki bir öğretmen başörtülü diye bir erkek öğrenciyle iletişimini aksatırsa, bir kadın başörtülü doktor erkek hastaya tepkili olursa veya bir mahkeme reisi bu görüşünü davaya yansıtırsa sonuçlar nasıl olur, ne denli demokratikleşmiş oluruz göreceğiz.
  • Paylaş
1

Şaman, Elinize, kaleminize sağlık.

Baş örtüsü her zaman serbestti, şimdi serbest bırakılan radikal İslamın üniforması ve 80'lerin ortalarına doğru cemaat arasında yaygınlaşmış olan türbandır.
  • Paylaş
Tam yıkılacakları zaman B planına geçildi. Türbanlılar, Kürtler; Romenler... Bu halkı anlamak zor. Tamam yine yapsınlar yapacaklarını halkın istediklerini ama bunun karşılığında bir kez olsun oyla cevap verilmesin ki, bu suistimal edilmesin kullanılmasın halkın duyguları. Ayrıca bir şey serbest bırakılırsa talep azalır görün bakın türbanlı sayısı da azalacak :D :D :D ama Türkiye diye bir şey kalmayacak bu gidişle, bu insanları hakikaten anlayamıyorum. Birleşmiş Türk milletleri gibi bir şey olsa da bari içinde hiç değilse bir Türk adı geçse. Ben ırkçı değilim fakat, öyle bir hale geldi ki; Türkiye'de herkes yaşıyor, bir tek Türkler yaşamıyor gibi. Herkese her istediği veriliyor, Türklerin elinden de sadece alınmaya başlandı.
  • Paylaş
Adama sorarlar hani ileri demokrasi vardı? Her yer demokratikleşti de asker polis yargı neden demokratikleşmedi? Hep oy kaygısı yoksa başı kapalının hakkını savunmuyor kimse kardeşim kandırmayın kendinizi. Hala kadına tecavüz ve dayak varsa, kadın hala ikinci sınıf ve sadece üç çocuk doğuracak çalışmayacak biri olarak görülüyorsa boş ver kamusunu da özelini de hepsi la fontaine'den masallar...
  • Paylaş
Serbest kalmalı tabii ki de ama bu hangi niyetle yapılıyor? Gerçekten o insanları düşünerek yaptıklarını sanmıyorum ama sonuçta iyi bir şey oluyor ve ben de destekliyorum.
  • Paylaş
Açıkçası ben şunu savunurum. ABARTMAMAK VE ÇOK FAZLA MÜTEVAZİ OLMAMAK ŞARTIYLA KİMSE KİMSENİN SINIRINI İHLAL ETMEDİKÇE HERKES HERKESE SAYGI GÖSTERMELİDİR. Kimse kimseyi sevmek zorunda değildir ama ayarınca hoşgörü yoksa insani yaşama ilkesine uymak zorundayız. Din, dil, ırk, millet, cinsiyet ve benzeri herşeyde... .
  • Paylaş
serbest bırakılan başörtü mü, türban mı... .
  • Paylaş
1

Şaman, Tabii ki örtünmek değil, serbest bırakılan AKüniforma olan türban.

Çok güzel bir uygulama. adam nasıl giyinir sana ne ! ! ! siyasi simgeymiş. ne alakası var siyasi simgeyle! ! ! vay efendim 80 sonrası yeni bir şekil verilmişmiş. nenen gibi yazma ve şalvarla mı gezsinler sana ne! ! ! giyimleri modernleşmişse sana ne! ! ! haç takıyorsa, kiliseye gidiyorsa sana ne! ! ! haca gidiyorsa sana ne? sen kimsin ki inancını yaşayan bir kişisinin samimiyetini ölçüp te samimimi değilsin diyebiliyorsun! ! ! sana ne? din benim, yaşam benim, ölüm benim, dirilmek benim, allahın huzuruna çıkıp hesap vermek benim, sana ne derler adama! ! ! demokrasi dediğin özgürlüktür serbestliktir. asıl cumhuriyet budur despotizim, tahakküm, laik otoktatizim değil. inanç veya inançsızlık tahakkümü değil. koskocaman paketin sadece baş örtüsüne indirgenmesi ne kadar diktatör ruhlu kişilerin olduğunun ispatı. selametle
  • Paylaş
Kamuda serbest olmasında sıkıntı yok. Bence ilkokul öğretmenleri bu kapsam dışında tutulmalı. Çocuklar için öğretmen rol modeldir, nefretde edebilir çok da sevebilir.
  • Paylaş
Çok güzel oldu. Yalnız Emniyet-Yargı mensuplarının ne farkı var da buralarda uygulanmıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1659 Görüntülenme13 Takipçi10 Yanıt