Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kamuoyunda tartışmalara neden olan Güvenli İnternet Hizmeti usul ve esasları İnternet Kurulu başkanlığında gerçekleştirilen STK toplantısı raporu doğrultusunda değiştirildi. 22 Ağutos 2011 de yürürlüğe girecek internet filtresi 3 aylık bir test süreci için 22 Kasım'a ertelendi.

Bazen fark ediyorum, bence şu an devrede bu test olayı yada zaman zaman denemelerini yapıyorlar.
  • Paylaş
İnternet filtresi yine insanların abartmasıyla kaosa dönüştü. Arka plandaki uzman açıklamasına göre insanlara farklı paketler sunulacak. Bunlardan bir tanesini seçerek kullanılabilir. Diyelim ki seçmedik ne olacak ? Eskiden olduğu gibi yarı kısıtlı yarı özgür şekilde insanlar internete girebilecekler. Hiç bir farkı olmayaçak. Lakin bu insanları takip etmediği anlamına gelmez. Şu anda bile kim nerede ne yapıyor katil edilmekteyiz. Herkez istediğini yapmakta özgür ama 'Herşeyin fazlası zarar' diyen atalarımızın sözüne uyaraktan aşırıya kaçılmış etkinlikler ( Film,Müzik vs indirmeleri, pornografik içerikler ) şuan da var olduğu gibi denetilmeye devam edecektir.
  • Paylaş
Benim anladığım asıl olay artık DNS adresi sabitleyip yasaklı sitelere girenler illegal olacak. Yani normal vatandaşa bir şey yok ama olur da evinize polis gelip bilgisayarınıza bakarsa ve DNS adresiniz sabitlenmişse suçlu olacaksınız.
  • Paylaş
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) çocukların ve gençlerin internet üzerindeki bilgi kirliliğinden ve zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla geliştirdiği güvenli internet uygulamasıyla ilgili 22 Ağustos'ta başlayan üç aylık test dönemi, 22 Kasım'da sona erdi. İnternet kullanıcıları, bu tarihten itibaren güvenli internet hizmetini isteğe bağlı ve ücretsiz olarak kullanabilecek. Hiçbir talepte bulunmayan kullanıcılar ise mevcut internetlerini kullanmaya devam edecekler. Ayrıca Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde yer alan maddeye göre, kişi eğer isterse güvenli internet kullanma hakkına ücretsiz sahip olabilecek. 
Düzenlemeyle ücretsiz, hızı düşük olmayan ve herhangi bir başvuru yapmaya gerek kalmayan güvenli internete sahip olunabilecek. Bu konudaki istemlerini belirten kullanıcılar, kendilerine verilen bir kullanıcı adı ve şifre ile güvenli internet hizmeti alabilecek. Kullanıcılar istedikleri zaman çocuk seçeneğine, aile profiline ve birtakım alt profillere geçebilecek. İnternet servis sağlayıcıları, kullanıcı istediği takdirde güvenli internet profillerini temin etmekle yükümlü olacak. 
  • Paylaş
Bu konu ana yorumlara kapatılmıştır! Sadece alt yorum yapabilirsiniz!
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

341 Görüntülenme4 Takipçi4 Yanıt