Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kan grubuna göre diyet nasıl yapılmaktadır? Bilimsel yorumu nedir?

Maalesef popüler kültürün sonuçlarından biri de kan gruplarına göre diyet zırvasıdır. Can boğazdan çıkar kitabını okudum ve eğer siz de okursanız kitabın bilimle hiç bir alakasının olmadığını ilk sayfadan itibaren rahatlıkla görebilirsiniz :). Beslenme kişiye özel bir kavramdır, yaşa, cinsiyete, yaşanılan coğrafyaya, genetik özelliklere ve diğer birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterir. Bu yüzden beslenmeyi asla ''yok şu kan grubu böyle yapsın, yok bu böyle yapsın'' tarzı sınırlayamazsınız. 0 kan grubu böbrek hastası bir adama, ''Kardeşim sen et ye bol bol, senin kan grubun bunu gerektiriyor'' dersek ciddi bir risk almış oluruz.

Beslenme konusunda son dönemde çok fazla bilgi kirliliği var. Söylenenleri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirip bir parça araştırma yaparsanız eğer, neyin doğru neyin yanlış olduğunu kolaylıkla anlarsınız. Lütfen Dukan, Karatay diyeti, kan gruplarına göre beslenme gibi televizyonda, gazetede, kitapçılarda sadece yer kaplayan ve insanların sağlıklarını tehdit eden şeylere itibar etmeyin.
Bilinçlenin, bilinçlendirin..
  • Paylaş

Ece hanimin verdigi bilgilerin kendim icin dogru oldugunu soyleyemecegim.Kan grubum 0 Rh + ve bazal metobolizmam normal seviyenin ustunde.Kan grubuna gore diet nasil yapilmalidir sorusunun cevabini Dr.Oz 'un kitabinda bulabilirsiniz.Ayrica diger bir onemli kitap olan CAN BOGAZDAN CIKAR kitabini siddetle oneririm. :)

  • Paylaş
Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalara göre insanların kilo alıp vermesinde kan gruplarının etkisi vardır.


0 Grubu

0 grubundakilerin metabolizması daha yavaş çalışıyor.Bu yüzden daha çok deniz ürünleri,karaciğer,kırmızı et,ıspanak ve brokoli gibi yiyeceklerle beslenmeleri gerekiyor.

A Grubu

A grubundakilerin sütlü besinleri sindirmesi daha zor.Bu yüzden sütlü besinler tüketmemeliler.Daha çok sebze ve meyveyle beslenmeliler.

B Grubu

B grubundakilerın metabolizması daha hızlı çalışır ve kolay kilo verirler.Aşırıya kaçmadıkça her şeyden yiyebilirler.Ama zeytin sindirim sistemlerine zarar verebilir.

AB Grubu

AB grubundakiler çok dikkatli olmalıdırlar çünkü A ve B grubundakilere uygun olmayan yiyecekler AB grubu için de geçerlidir.Az miktarda et,deniz ürünleri ve sebze kilo vermelerine yardımcı olacaktır.Çok fazla hayvansal protein sindirim sistemlerini zorlar.

Beslenme

  • Paylaş