Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kan testiyle ne zaman öleceğimiz tespit edilebilir mi?

Son yıllarda bu tür araştırmalar çok fazla yapılıyor. Dna araştırmaları, hücrelerin yaşının tespiti yapılarak fizyolojik olarak ne zaman ölümün gerçekleşeceğini tespit ettikleri söyleniyor. Ülkemizde de bu testi yaptırdığını Volkan Konak geçenlerde açıklamıştı. "Eğer öncesinde başıma bir iş gelmezse ya da bir kendini bilmez çıkıp beni vurmazsa, 76 yaşında öleceğim" şeklinde açıklama yapmıştı.

'İngiltere'de satışa çıkarılacak kan testi kromozomların ucundaki telomer yapısının boyunu ölçüp, insanların kalan ömrünü hesaplıyor.

İngiliz bilim adamları, insan genindeki kromozomları inceleyerek kişinin kaç yılı kaldığını ortaya çıkaran bir kan testi geliştirdi. Independent gazetesi, yaklaşık 500 euroya malolan kan testinin insanın ne kadar hızlı yaşlandığını ve ne zaman öleceğini tespit edebileceğini yazdı. Uygulamada insanların DNA’larındaki kromozomların ucundaki telomer yapısının uzunluğu ölçülüyor. Kan testi, kişinin telomerlerine bakarak kronolojik yaş ile biyolojik yaşın (hissedilen) farkını ortaya koyuyor, bu sayede kişinin kalan ömrü ortaya çıkıyor.'
  • Paylaş
Bence bu çok saçma bir şey . Belki bilimsel açıklamaları var fakat ne zaman öleceğimizi Allah'tan başka kimse bilemez.
  • Paylaş
1

Ankra Hkuk, Allah'tan başkası kesin olarak zaten bilemez, ancak vücudun sağlık durumu analiz edilerek bilimsel yöntemlerle, yaklaşık ne kadar yaşanacağı tespit edilebilir. Fakat, dış etkenleri görmezden gelerek yapılan bir hesaplamadır bu. Trafik kazası, bir kurşun, doğal afet gibi şeylerin olup olmayacağı zaten bilenemez.

En güzel cevap ikizlerde bulunabilir. Bakmak gerek. Doğal sebeple ile ölen tek yumurta ikizleri aynı yaşta mı ölüyorlar. Eğer kan ile ömür uzunluğu hesaplanabiliyorsa aynı yaşta ölmeleri gerek çünkü neredeyse tamamen aynılar. Ben çok zannetmiyorum. Hele hele tıptaki yeni gelişmeler ile ömür uzuyorken bu tarz varsayımlar bana komik geliyor doğrusu.
  • Paylaş
2

Ankra Hkuk, İkiz kişiler, farklı şekilde beslenip, sağlıklarına dikkat etme konusunda farklı davranırlarsa, vücuttaki değişmeyen hücrelerinin yaşı da gayet değişebilir, doğuştan gelen bir şey değil ki bu.

Tarık Gandur, Ben de onu diyorum zaten. Pek çok farklı dış etken ne kadar yaşayacağımızı belirler bu sebeple de kana bakarak anlayamazsınız. Diyelimki ben bugün "test" yaptım ve 78 yaşında öleceğim çıktı. Bugünden itiberen kendime daha iyi bakarsam ömrüm uzamaz mı? Uzarsa o zaman kendime daha iyi bakıp 5 yıl sonra tekrar test yapınca bu sefer 80 mi çıkacak? O zaman bu nasıl bir belirleme olmuş oluyor?
Ayrıca ben vucüttaki kesinlikle yenilenmeyen hücreler olduğu fikrinden de emin değilim. Eskiden aynı şey beyin hücreleri için söylenirken artık bunun doğruluğu tartışılıyor.

İnsanın vücudunda hiç yenilenmeyen hücreler var. Bunlar öldükten sonra, yenilenmiyor. Bu sebeple bu hücrelerin ölümü, insanın ölümüne sebep oluyor. Bu tip bilimsel testler ile kişinin dış etkenler olmaksızın yaklaşık ne kadar yaşayacağı gayet tahmin edilebilir. Ancak böyle bir test, kişinin yaşayacağı, trafik kazası, silahlı çatışma, doğal afet gibi unsurların olmayacağı varsayılarak sonuçlandırılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

396 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt