Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kanadı ters ok açılı uçak nedir, uçuşa faydaları neler olabilir?

Uçaklarda aranan en önemli özelliklerden biri dengedir. Kanadı "Ters Ok Açılı" olan uçaklarda ise denge konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Ancak diğer taraftan, bu kanatlara sahip uçaklar çeviklik ve manevra kabiliyeti konusunda benzerlerine göre daha iyi durumdadırlar. 
1984 yılında gerçekleştirilmiş Grumman X-29 projesi ile bu kanatların uçağa iyi bir manevra kabiliyeti kazandırdığı görülmüştür. Ayrıca günümüzde Su-47 Berkut Muharebe uçağı da bu teknolojiyi kullanmaktadır. Bu uçağın en büyük sorunu olan denge problemi de bilgisayar sistemleri ve elektronik donanımlı uçuş sistemi ile giderilmiştir.
Bu kanat tipi genellikle tandem uçaklarda, planörlerde ağırlık merkezinin öne doğru ve taşıma merkezine yakın bir konuma çekilmesi için kullanılmaktadir.
  • Paylaş
Arkadaşlar gayet güzel açıklamışlar. Konuya dair Hürriyet'in bir haberini hatırladım:
"Ters kanatların daha kolay bir hava akımı sağladığı için yakıt tasarrufuna yol açtığı ifade edildi.

İlginç model ile DLR'nin merkezindeki rüzgar kanallarında çeşitli deneyler yapılırken, elde edilen sonuçların son derece olumlu olduğu belirtiliyor. "Lamair" adı verilen proje sayesinde önümüzdeki yıllarda yolcu uçaklarının daha tasarruflu olabileceği, bunun da yolcu ücretlerine olumlu yönde yansıyabileceği açıklandı.

İlk bakışta göze hatalı bir uçak izlenimi veren yeni kanatlar, üç yıllık bir çalışmanın eseri. Havada kanatların etrafında daha az türbülans oluşmasını önleyen yeni sistem, hava akımının kanatların etrafından kolayca süzülmesine olanak sağlıyor.

Süddeutscne Zeitung gazetesine konuşan proje sorumlusu Arne Seitz "Hava akımları kanatlara etki yaptığı için uçakların yavaşlamasına neden olur. Hep aynı hızda kalmak için motorlara daha fazla güç verilir, daha fazla yakıt tüketilir" bilgisini verdi. Proje ile ilgili 2013'te de deneylerin devam edeceğini bildiren yetkililer, bütün risklerin ortadan kaldırılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladılar.

2. Dünya Savaşında da bazı savaş uçaklarında denenen "ters kanat" sistemi, bugüne kadar yolcu uçaklarında kullanılmadı. Yapılan testlerde şuan bile yakıtta yüzde 10'a varan tasarruf sağlandığı, bu oranın daha da artabileceği belirtiliyor."

Aşağıdaki videoda bu tarz kanatlı Amerikan yapımı bir uçak görülüyor (Arkadaşların bahsettiği Grumman X-29):

Uçak
Kanat plan biçimleri...

Uçak
Bu da benzer şekilde Rusların uçağı Su-47 Berkut...
  • Paylaş
Aleks Mutlu (@aleksmutlu)'nun bahsettiği X-29 uçağının NASA tarafından program tanıtım kılavuzu ve uçak özelliklerine aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz (PDF):

Program tanıtımı: goo.gl/usıva
Uçuş kontrol sistemi: goo.gl/mpqsy
Uçuş testleri raporu: goo.gl/v9b8p
  • Paylaş
Ek olarak; Kanat tipleri ucagin stabilitesi ve manevra kabiliyetlerini dogrudan etkiler.stabilitesi yuksek bir ucagin,manevra kabiliyetinin yuksek olmasi beklenilemez.cunku bu kavramlarin ikisi ters orantilidir.ornek vericek olursak; Yolcu ucaklarinin stabilitesi yuksektir.kanatlari swept back ve dihedraldir. Bu ozellikler ucagin stabilitesini arttiran ozelliklerdir.yani ucak kanatlari yukari dogru esnek ve geriye dogrudur.yukardan bakildiginda ok seklini andirir. Akrobasi ucaklarinin kanatlarina bakarsaniz simetrik kanat oldugunu gorursunuz.bu ucaklar digerlerine gore daha az stabil fakat manevra kabiliyetleri cok daha yuksektir.nedeni agirlik merkezinin ucagin arkasina dogru kaymasindan kaynaklanir.agirlik merkezi ne kadar arkada olursa,ucak manevra kabiliyeti artar,stabilitesi azalir. Ters ok acili kanat tipi pek kullanilmaz.nedeni stabil olmamasi ve cok daha fazla surtunme kuvveti olusturmasindan kaynaklanir. Arti tarafi,bu kanat tipi dusuk hizlarda,stall a(tasimanin kaybedilmesi) daha zor girmesi ve ucagin dusuk hizlarda daha kolay tutunmasidir. Cok teknik olmamakla birlikte kabaca aciklamaya calistim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3223 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt