Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kandaki PH değerinin önemi nedir?

İnsan sağlığının standarttan sapmaması için bir çok değer sabit tutulmaya çalışır. Bazı durumlarda bu denge artırılır ve bazı durumlarda azaltılır. Eğer denge ayarlanamazsa insan yaşamı imkansızlaşır. Sadece insanlar için değil canlıların yaşamları için pH değeri önemli bir değerdir.

İnsan vücudunun sağlıklı kalabilmesi için alkali yapıda kalabilmesinin önemi büyüktür, yaşayan tüm varlıklar pH dengesine, asit-alkali dengesine çok duyarlıdırlar ve sindirim sistemi gibi bazı istisnalar dışında, nötre yakın oldukları zaman sağlıklı işleyişini sürdürebilmektedirler.

Sağlıklı insan kanının pH’ı hafif alkali ve 7.4 civarında olmalıdır, vücudumuz kan pH’ını 7.3-7.45 arasında tutmaya çalışır. PH değerindeki değişimler büyük farklara yol açar. pH 6 değeri pH 7 değerine göre 10 kat, pH 8 değerine göre 100 kat daha fazla asidiktir. pH’ın 7.35’in altında olması Asidosis, 7.45’in üstünde olması ise Alkalosis olarak ifade edilir.

İnsan vücudu sürekli işleyen bir makine gibidir. Yapılan bütün kimyasal reaksiyonlarda belirli bir denge olmak zorundadır. Bu reaksiyonlar belirli bir asitlikte çalışır daha fazla ve az bir asit ortamında çalışamazlar. İnsan yaşamı bu değere bağlıdır. Bu sağlamak için tampon mekanizmalar vardır. Kandaki fazla asit veya alkali madde böbreklerin ve solunum merkezinin uyarılması sayesinde idrarla atılır. Gereğinde asit ve baz fazlalığını nötrleştiren tampon maddeler düzeltici etki sağlar.

Bu dengeyi vücudumuz sağlamaya çalışır ancak bizlerde beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz çünkü yanlış beslenme sonucu dengeyi bozmak mümkündür.

Kan
  • Paylaş
Solunum sayısından kandaki elektrolit düzeylerine, kandaki hücrelerin fonksiyonlarını gerçekleştirmesinden bilişsel yeteneklere kadar pek çok fonksiyonu etkileyen bir faktördür. İllaki bir benzetme yapılacak olursa; kan ph değeri, hava sıcaklığına benzetilebilir. Nasıl ki hava sıcaklığı ulaşımdan, ısınmaya pek çok faktörü etkileyen bir unsursa, ph değeride vücut için pek çok fonksiyonu etkileyen bir faktördür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

28827 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • İnsan kanındaki PH değeri nedir?