Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kanola yağı nasıl elde edilir? Sağlıklı mıdır?

Kanola yağı kolza bitki tohumlarının genetik yollarla ıslah edilmesiyle elde edilir. Günümüzde üretilen kanola yağları zararlı maddelerden arındırılmış olup kanola yağlarındaki erosik asit oranı % 40′tan % 0.1 oranlarına kadar düşürülmüştür. Bu oran sağlık için bir engel oluşturmaz. Zararı üretildiği kolza bitkisindendir fakat bahsettiğimiz gibi üretimde bu zararlar kırılır.

Buna karşın yararları da vardır:
  • Doymuş yağ oranı düşüktür. Doymuş yağ oranı zeytinyağında % 15, ayçiçek yağında %12 iken bu oran kanola yağlarında % 7 civarındadır.
  • Omega 3 yağ asidi içerir.
  • Tekli doymamış yağ oranının düşük olması sebebiyle yararlıdır. Tekli doymamış yağlar kandaki kötü kolesterolü (LDL) engeller.
  • Ayçiçek yağına oranla ısıya karşı daha dayanıklıdır. Bu da kızartma yağı olarak tercih edilmesini sağlar.
Fakat bunlara karşılık kanola yağının üretilmesinde genetik değişimi yani GDO meselesinin olduğunu da unutmayın!
  • Paylaş

Kanola yağı,Kolza bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağ çeşididir.Kozla bitkisi ise böceklerin bile yemediği zehirli bir bitkidir.Yapılan deneylere göre bu yağ kalp sağlığı için büyük bir tehdit.Ayrıca kansızlık,kabızlık,aşırı duyarlılık ve körlük gibi rahatsızlıklara sebep olabiliyor.Kanola yağı çok ucuz olduğu için ekmek,margarin ve her çeşit işlenmiş gıdada kullanılabiliyor.

Yağ

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2296 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt