Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kanser hastalığı dönemi cinsel hayat nasıl olmalıdır?

Hastalık ve tedavi süresince kilo verme, saç dökülmesi gibi genel belirtilerin yanı sıra cinsel olarak değer verilen bir dokunun kaybı da, memenin alınması operasyonunda olduğu gibi, cinsel anlamda çekiciliğin azaldığı düşüncesine neden olabiliyor.

Ameliyat izleri gibi beden bütünlüğünü bozan görüntüler de rahatsızlık nedeni olabiliyor. Gelecek kaygısı ve depresyon da cinsel isteksizlik yaratabiliyor. Yorgunluk ve halsizlik, bulantı, ishal, kabızlık gibi sindirim sistemine ait şikayetler gibi vücudun fiziksel şartları da cinsel isteksizliğe yol açabiliyor. Meme ve prostat operasyonlarından sonra, vücudun hormonlarını azaltmaya yönelik tedaviler de cinselliğe olan ilgiyi azaltabiliyor. Erkek için ereksiyon problemleri, kadın için vajinal kuruluk ve ilişkinin ağrı veya acı vermesi sık rastlanan problemler arasında yer alıyor. Erkeklerde cinsel yaşamı etkileyen hastalık grubu arasında mesane, prostat, kolon ve rektum kanserlerini kapsayan pelvik kanserler yer alıyor. Özellikle prostat operasyonu sonrasında genital sinirlerin zarar görmesi nedeniyle idrar tutamama ve cinsel fonksiyon kaybı gibi sorunlar yaşanabiliyor. Kadınlarda ise vajina ve dış genital alanda yapılan operasyonlar cinsel yaşamı etkiliyor. Diğer kanser tedavilerinde cinsel hayat sorunsuz devam edebiliyor.

Kanser tedavisi sürecinin cinsel yaşama olumsuz etkilerini azaltabilmek içinse:
  • Tedavi sürecinde cinsel ilişki ile ilgili genel olarak yasak bulunmuyor. Tam tersine, tedavi sürecinde yaşanan cinsel ilişki, sözlü ve bedensel sevgi ifadesi hastaya moral vermesi açısından önemli.
  • Tedavi boyunca hastaya özel bazı durumların yaşanması; örneğin lökositlerin azalması nedeniyle enfeksiyonlardan koruması gereken hastaların, kemoterapi sırasında ilişkiye ara vermesi gerekiyor.
  • Kemoterapi ve radyoterapi ile vücuda alınan ilaçların cinsel ilişki ile karşı tarafa bulaşması gibi yanlış düşüncelerden uzaklaşmak gerek.
  • Tedavi gören kişi kadın ise, gebe kalmaması için hekiminin tavsiye ettiği uygun bir kontrol yöntemini kullanması öneriliyor. Erkeğin tedavi alıyor olması halinde ise gebelik planı için hekime danışılması gerekiyor.
  • Tedavide kullanılan ilaç ve radyoterapinin üreme hücreleri üzerine olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve tedavi sonrası gebelik şansının devam edebilmesi için tedavi öncesi sperm ve yumurta dondurma yöntemlerine başvurulması öneriliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

310 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları