Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kanserde erken tanının önemi nedir?

Kanserde erken tanı çok önemli. Sağlıklı kişilerde belirli aralıklarla yapılacak olan muayene ve tetkiklerle kanserin erken tanımlanması hedeflenmektedir. Erken tanıda amaç, toplumda sık görülen ve erken tanındığı zaman yapılacak tedavi ile hastalığın tamamen yok edilme şansı yüksek olan kanser türleri üzerine yoğunlaşmaktır. Tanısı erken konulabilen, dolayısıyla tedavi şansı daha yüksek olan ve toplumda en sık görülen kanserler arasında kadınlarda meme kanseri ve serviks (rahim ağzı) kanseri geliyor. Erkeklerde ise prostat kanseri ve hem erkek hem kadınlarda ise kalın barsak kanseri ve deri kanserleri bu gruba giren kanser türleridir. Akciğer kanseri en sık görülen kanser türüdür, ama akciğer kanseri erken dönemde tanısı konulduğunda bile tedavisi diğer kanserler kadar başarılı değildir. Akciğer kanserinde erken tanı kavramı yoktur. Akciğer kanserinde önemli olan korunmadır. Korunmanın yolu da sigara içmemekten geçmektedir.

Erken Tanıda En Önemli Basamak
Kanserin tanısında en önemli basamak muayenedir. Öncelikle doktor hastayı tepeden tırnağa muayene etmelidir. Bu nedenle her sağlıklı kişinin yılda en az bir kere tepeden tırnağa muayeneden geçmesinde fayda vardır.

Türlerine Göre Kanserin Erken Tanısı
Yine kadınlarda serviks (rahim ağzı) kanseri için genç kızlık dönemlerinden itibaren (20’li yaşlar) sağlıklı kadınların Smear testi yaptırması gerekli. Smear testi erken tanı bakımından son derece önemlidir. Ülkemizde de rahim ağzı kanseri sık görüldüğü için bu testin mutlaka yapılması ve her yıl tekrarlanması gerekir. Smear testi de kanser tanısında çok güvenilir bir testtir. Bunların dışında hem kadın hem de erkeklerde sık görülen bir kanser türü olan kalın barsak kanserinin erken tanısı için de sağlıklı bir insanın 40 yaşından itibaren yılda bir kez büyük tuvaletlerinde kan olup olmadığına bakılması gerekir.Yine bu yaşlarda bir kez kolonoskopi yapılması çok önemlidir. Bu tarama yöntemiyle kanser ya da polipler tespit edilebilir. Bu poliplerin kansere yol açabileceği göz önünde bulundurulduğu için eğer varsa bu oluşumların da alınması gerekir. Böylece kişide ileride oluşabilecek kanser riski de azaltılmış olur. Bu testlerin hepsi çok güvenilir testlerdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

282 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları