Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kansızlık nedir, nasıl oluşur, belirtileri nelerdir?

Anemi (kansızlık) pek çok farklı şekilde tanımlanabilen kan rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu kan rahatsızlığını kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarında ve sayısındaki anormallik şeklinde ifade edebiliriz. Kırmızı kan hücreleriniz kırmızı rengini hemoglobinden alır, demir içeriği zengin protein oksijeni ciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşır. Anemi kırmızı kan hücrelerinin sayısını azalttığında ya da hücrelerin taşıyabileceği hemoglobin miktarını azalttığında vücudunuzun dokuları oksijenden yoksun kalır. Oksijen eksikliği tipik anemia türleri bulgularını üretir.Bu anemi bulguları: güçsüzlük, aşırı yorgunluk, solgun bir ten, nefes darlığı, düzensiz kalp atışıdır. Hatta çok şiddetli anemi felç, kalp krizi ve kalp tıkanıklığına da yol açabilmektedir. Demir eksikliği gibi bazı anemi türleri doğrudan kendileri rahatsızlığı yaratırken bazı anemilerde ise ardında dalak büyümesi ya da anti kanser ilaçlarının alımıyla sonuçlanan hemolitik anemia gibi bir hastalık yatmaktadır. Bazı anemi hastalıkları kolayca tedavi edilebilirken bazıları ise kronik ve hayatı tehdit edicidir.

KANSIZLIĞIN (ANEMİ) NEDENLERİ


İnsan Sağlığı Yetersiz demir alınması; normal beslenme sırasında gıdalar yoluyla alınan demirin yetersizliğinde görülür.
Sosyo-ekonomik düzeyi düşük toplumlarda, beslenme alışkanlıkları yanlış olan insanlarda daha sık görülmektedir.

İnsan Sağlığı Bebeklerde; ek besinlere geç başlama, anne sütü yerine inek sütüyle beslenme kansızlığa neden olabilir. Özellikle 6-24. aylar arasında sıktır.

İnsan Sağlığı Erişkinlerde ise vejetaryenlik, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri ve yeme bozuklukları da kansızlığa neden olabilir. Ayrıca adet kanamsının fazlalığı da kansızlığa yol açabilir.

İnsan Sağlığı Doğumla ilgili nedenler; sık doğumlar, çoğul gebelikler, annenin 2 yıldan sık aralıklarla veya 4’ten fazla sayıda doğum yapması gibi durumlar kansızlığa neden olabilir.

İnsan Sağlığı Demir gereksinimin arttığı durumlar; ülser kanamaları, kadınlarda adet kanamaları gibi kan kayıpları, parazit enfeksiyonları, özellikle bebeklerin ilk yaşı ve ergenlik dönemi gibi hızlı büyüme dönemlerinde vücudun demire olan ihtiyacı artar ve artan bu ihtiyacın tek başına besinlerden karşılanamadığı durumlarda kansızlık görülebilir.

İnsan Sağlığı Demir emiliminin bozulduğu durumlar; uzun süren ishaller, kronik enfeksiyonlar, sindirim sisteminde bozukluklar vücuda alınan demirin emilimini bozarak kansızlığa neden olabilir.
Kurşun zehirlenmesi; özellikle yoğun araç trafiğinin yaşandığı kent merkezleri başta olmak üzere akaryakıttaki kurşunun havaya karışması ile oluşan kurşun zehirlenmeleri de kansızlığa neden olabilmektedir.


KANSIZLIK BELİRTİLERİ


İnsan SağlığıYorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma
İnsan SağlığıÇalışma kapasitesinde azalma
İnsan SağlığıSık hastalanma
İnsan Sağlığıİştahsızlık, bulantı
İnsan SağlığıCiltte, göz kapaklarının iç kısmında ve avuçta solukluk
İnsan SağlığıÇarpıntı ve nefes darlığı
İnsan SağlığıDaha fazla üşüme
İnsan SağlığıKonsantrasyon bozukluğu
  • Paylaş

Kansızlığı Önleme:

Ülkemizde üreme çağındaki kadınlarımızın önemli bir sağlık sorunu
olan kansızlığın önlenmesinde gebelik döneminde artan demir ihtiyacını
karşılamak için doktor tarafından önerilen demir ilaçlarının düzenli
olarak kullanılması son derece önemlidir. İhtiyaç karşılanmadığında
demir depoları hızla boşaldığından gebelikte kansızlığa bağlı sorun
yaşanması olasılığının artması yanında doğum sonrasında kansızlık
belirtileri ortaya çıkacak ve her yeni gebelikte durum kötüleşecektir.


Demir içeriği yüksek olan maddelerin düzenli olarak alınması (koyu yapraklı sebzeler) etkili olan diğer bir yoldur.


Çay, demir emilimnini engelleyen maddeler içerir. Bu nedenle
yemek sonrası çay içme ve genel olarak çok çay içme alışkanlığının
terk edilmesi önemlidir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

620 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt