Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kapalı komedon ekstraksiyonu nedir? Nasıl yapılır?

Doktor tarafından yaptırılması söylendi, daha önce yaptıran var mı? Yaptırdıktan sonra yüzde kızarma, morarma olur mu ?Düzenle
Beyaz sivilcemsi ama silvilce gibi davranmaktan çok o alanı sahiplenen bir tür yağ bezi rahatsızlığıymış.Sivilce tedavisi adı altında temizliyorlar imiş.
'Sivilce tedavisinde sivilceleri, açık ve kapalı komedonları boşaltmak tedavide çok önemlidir. Bu işlem dermatolojik olarak yapılan bir cilt temizliğidir. Çoğu kez güzellik salonlarında yapılan cilt bakımı ile karıştırılır.
Komedon temizliğinde kapalı ve açık komedonların yanısıra kist, nodül ve püstül gibi iltihaplı sivilceler boşaltılabilir.
Komedonların özel aletlerle nazikçe çıkarılması, hastanın komedonlardan rahatça ve kısa sürede kurtulmasını sağlar. Ayrıca bu komedonların iltihaplı sivilcelere dönüşmesi engellenmiş olur.
Komedonların ağızları steril bir enjektör ucuyla açılır. Bu iş için özel yapılmış steril aletlerle, komedonun etrafına basılarak yağ butonun çıkması sağlanır.
Komedon temizliğinden sonra ilaç kullanılmazsa, komedonlar tekrar çıkabilir. Açık komedonlar 24-40 gün sonra, kapalı komedonlar 30-50 gün sonra tekrar ederler. Komedon temizliği, uygun vakalarda, dikkatli yapılması gereken bir işlemdir.
Komedon temizliği, komedonla seyreden sivilcede tedaviye mutlaka eklediğimiz bir yöntemdir. Retinoid gurubundan bir ilaçla tedaviye başlarız. 3 hafta sonra komedonların içindeki yağlar gevşer ve kolay temizlenebilir hale gelir. Bu süreden sonra komedon temizliği yapmaya başlanır.
2-3 haftada bir komedon temizliğine devam edilir. İlaçla tedavi esnasında komedonların temizlenmesi, hastalarda hızla düzelmeye neden olur. Sadece ilaç tedavisi ile komedonların yok olması aylar sürer. Ayrıca komedonlar sıklıkla iltihaplı sivilcelere dönüşerek iz kalma olasılığı artar.
İsotretinoin tedavisi sırasında da komedon temizliği özellikle yapılmalıdır. Çünkü bu ilaçla komedon oluşumu durur ama komedonların yok olması çok uzun sürer.
Ayrıca, isotretinoin ile tedavinin başlarında, büyük kapalı komedonları derin ve iltihaplı sivilcelere dönüştürerek sivilcelerin artmasına neden olur. Komedon temizliği bu tedavinin daha çabuk ve izsiz olmasını sağlamaktadır.
Dev kapalı komedonlardan (büyük yağ butonları) oluşan sivilcelerde en etkili tedavi yöntemi komedon temizliğidir.
Sürülerek veya ağızdan verilen destekleyici ilaçların yanısıra komedon temizliği yapılması hastaların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
Komedon temizliğini, bu konuda tecrübeli birisinin yapması çok önemlidir. Çünkü iyi temizlenemeyen komedonlar, hızla iltihaplı ve derin sivilceye dönüşürler. Böylece hem sivilceler artar ve iz kalma olasılığı yükselir.
Komedon temizliği, komedonlu sivilcede çok faydalıdır. Tedavinin yarısını oluşturur. Bilinçli yapılan komedon temizliği iz bırakmaz. Tam tersi iz kalmasına mani olur.
Ayrıca isotretinoin tedavisi esnasında da komedon temizliği yapılabilir. Çünkü bu ilaç komedonlara çok geç etkiler. Ayrıca komedonları aktive ederek iltihaplı sivilce oluşumuna sebep olur. Bu da iz kalma olasığını arttırır. Bu tedavi esnasında komedon varsa mekanik olarak temizlenmelidir.
Tedaviden sonra sivilce tekrarını engellemek için 2-4 ay aralıklarla komedon temizliği yapılmalıdır. Kendi haline bırakılan yağlı ciltlerde sivilce tekrarı daha sık görülür.'
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3832 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt