Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kapitalizmin, insanları ve onların düşüncelerini esareti altına almasını engellemek için neler yapılabilir?

Kapitalizmin en büyük silahları Hollywood, reklam ve faizdir. Bu üçü arasında çok büyük ilişki vardır. Kapitalizmde bir ürün, ona pek ihtiyaç olmaksızın üretilir. Hollywood bu ürünü alıp, tanınmış şöhret sahibi bir aktörün eline verir ve reklam sektörü de bu görüntüyü kullanarak kitle iletişim araçları ile insanlara gösterir. Böylece insanlar o ürüne hiç ihtiyaçları olmadığı halde sırf o meşhur aktör o ürünü kullanıyor diye, o ürüne sahip olma ihtiyacını duyarlar.

Bu aşamadan sonra devreye bankalar girer ve o ürünü almaya parası yetmeyen insanlara o ürünü almaları için onlara kredi vermeyi teklif eder. Kredi kullanan insanlar karşılarında bir süre sonra faiz canavarını görürler. Sonuçta kapitalizmde önce ürün üretilir sonra reklamlar vasıtasıyla o ürüne müşteri yaratılır, bankalar da ürünü alacak krediyi sağlar. Bu süreç bu üç büyük faktör arasında paslaşmalarla tekrar tekrar devam eder.


Kapitalizmin zihinleri etkilemesinden korunmak için hollywood filmlerine "sadece bir film" gözüyle bakmak ve özenerek izlememekle beraber reklam sektörüne de "ihtiyaç mı, değil mi?" penceresinden bakmak en basit yaklaşımdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR