Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kapitalizm mi Sosyalizm mi Komünizm mi?

Arkadaşlar hangisi önerirsiniz neden? Sizce Türkiye'ye sosyalizm gelebilir mi?Düzenle
Kapital bir rejime girebilmek için ülkenin çok fazla merhametsiz , ölüme hazır bir ülke olması gerekir. Şöyle birşey var ki kapitalizmin var olduğu ülkeler zamanında çok fazla hayat kaybetmiş ve çok fazla sınıflı toplum görülmüştür. Sosyalizm ; Türkiye'ye gelebilir fakat; Ülkede yaşanan dengesizlikler, refah düzeyi, ayrımcılık gibi kargaşaların ortadan kalkması sonucunda Sosyalizm var olabilir...
 • Paylaş
3

Serkan Aydın, Ayfer hanım, Sosyalizm tembelliği körükleyen bir rejimdir. Sosyalizm meslek ve zahmet farkı gözetmeksizin çok çalışana da, az çalışana da, hiç çalışmayana da maaş verir. Bu da insan doğasına aykırı olduğundan çalışanlar çalışmayı bırakır. Sadaka ekonomisi üretimi durdurur ve ekonomi çöker. Ayrıca sosyalizmde eşitlik vardır adalet değil. Eşitklik matemetiksel bir kavramdır ve sadece rakamların aynı olmasını ifade eder. Oysa adalet, hak edişin emekle aynı olmasını ifade eder. Dahası, sosyalizm zengin olmaya müsade etmez. Her şeyden sadece 1 taneye sahip olunmasına izin verir ve o şey de, tek tip üretilmiş, tasarımdan yoksun; "işimi görüyor ya canım" mantığıyla üretilen tek model üründür. Sosyalizmin ekonomik ayağı olan komünizmle yönetilen kuzey kore de, kominist parti üyelerinin servetlerinin ne kadar çok olduğu bu gün aşikardır. Bir başka örnek te, sosyalist Adolf Hitlerin ölümünden sonra ortaya çıkan serveti, sosyalizmin nasıl bir sömürü ve aldatmaca rejimi olduğuna sadece basit bir örnektir.

Erdi Gündüz, Serkan kardeş Marx duysa şu dediklerini ülkücü olurdu yeminle :)

Serkan Aydın, Kusura bakmayın, ne demek istediğinizi anlamadım. Daha açarsanız.....

Humanizm
 • Paylaş
Anarşi.
 • Paylaş
1

Ayhan Dinç, işte aradığım cevap buydu :D

Zehiri alınmış kapitalizm
 • Paylaş
İki ekonomik sistem, bir siyasal rejimden seçim yapmamızı istemişsin. Sen üçünden birini önermemizi istersen, ekonomik sisteme göre seçim şansımız varken, siyasal rejime göre seçim şansımız olmaz.
 • Paylaş
Sosyalizmin ekonomik alt yapısı olan komünizm doğal aykırılıklardan dolayı çöktü. Ayağı kırık bir sistem olan sosyalizm insanın ihtiyaçlarına adil bir şekilde cevap veremedi veremez de... 2. Dünya savaşı sosyalizm gelmesin diye yapıldı. Savaşı çıkartan kapitalizmdi ve kapitalizm savaşı kazandı. Ancak bu galibiyet te kapitalizmin kendi son kullanma tarihi dolana kadar kazanılmış bir galibiyettir. Bugün batı da görüyoruz ki tüm sistem dinamikleri faize dayalı olan kapitalizm de artık son kullanma tarihini doldurmuş ve krizlerin patlaması ile de çöküşün çatlak seslerini çıkarmaya başlamıştır. İşin daha garibi ne biliyor musunuz? Sosyalizmi ve komünizmi icat edenlerle kapitalizmi icat edenler aynı kişiler, yani Yahudi sermayesi... .
 • Paylaş
Sosyalizm veya eski adıyla iştirâkiyye (katılımcılık) ya da diğer bir anlamıyla toplumculuk, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan düşünce biçimidir.

Kapitalizm, özel mülkiyete dayalı ekonomi biçimidir.

Komünizm, toplumsal örgütlenme üzerine kuramsal bir sistem
ve tüm malların ortak mülkiyetine dayalı politik harekettir.
seçim sizin...

 • Paylaş
Birde sosyalist ekonominin zart diye araya sokulması olayı var. Zaten sosyalizm, 2-3 kuşak sonra benimsenebilecek bir sistemdir. Şimdiki kapitalist sistemde insanlar birbirlerini avlamak için yaşıyorlar. "Ayten'in oğlu BMW almış, daha dün köyden geldiler" tarzı cümlelerin altında bu yatıyor. İnsanı insana, komşuyu komşuya düşman ediyorlar. Böyle bir sistemde yetişmiş insandan nasıl "kolektif fayda"dan bahsedebilirsiniz? 10dk işten kaytarmayı marifet sanan bir toplum sosyalizm için uygun değildir. Geçiş süreci sancılı olacaktır. 10 dakika işten uzak kalan bir insan, kendi görevi olan çalışma süresini namus bellemelidir. İnsanların doğası bu diyemiyorum. Toplayıcılık dönemlerinde insanlar neden komünal yaşıyorlardı? İnsan doğasını değiştiren kapitailizmdir.

Bugün çoğu icada, esere, keşife mahzar olan insanlar zengin ölmediler. Mozart bir evsiz gibi defnedildi. O yeteneğiyle bugün yatlar katlar kazanırdı. Ama şu da var; eğer sosyalist bir ekonomide yaşıyor olsaydık, yani tüm dünya sosyalisy ekonomiyi benimseseydi, buna komünizm deniyor zannedersem. Bugün ıPhone 5s olmazdı, 3D kocaman led televizyonlarımız olmayabilirdi. Ama belli bir zümre 3D keyfi yaşayacak diye insanlar neden köle gibi çalıştırılsınlar? Miras? Miras'a gerek olmayan bir dünya düşünün. Zaten bir şeyiniz yok. Ama biliyorsunuz ki çocuğunuz diğer çocuklarla eşit şartlarda eğitim görecek, yeteneğine göre eğitilecek ve yaşaması için gerekli imkanlar kendisine sunulacak. Miras denen şey olmayacak, çünkü ne miras biriktirmek mümkün, ne de ihtiyaç var.

Ben bunun uygulabilirliği konusunda laf söyleyebilecek biri değilim. Ama 20 kişiyi numara sırası olmadan postane kuyruğuna sokun en az 2-3 tartışma çıkar. Kapitalizm tüm insanları numarasız bir düzende bırakıyor.

Bir ideolojik fikrim yok ama ben lise ve önlisans okuyabildim. Ama sokaktaki boyacı çocuk ilkokuldan beri sokaklarda. Babası hapise giriyor ve evi geçindime artık onun üzerinde. Sonra bu çocuk büyüyünce; "Sen de okusaydın, engelleyen mi oldu? " diyemezsiniz. Bu bir yarış ise herkes aynı hizada durmalı. 100 metre ileride koşuya başlamış biri nasıl sondaki adama "ben seni yendim" diyebilir?

Bir zümre için imkanlar var evet, ama çok büyük bir kitle için eğitim, yatırım, çalışmak, aile kurmak gerçekten zor. Taksitlerle boğuşarak geçen bir yaşam. Fazla mesai ile dönen ev bütçeleri ve kaynayan tencereler.

Ama bu eşitsizlik, yine halk arasında dağılan bir değere dönüşmüyor. Birileri daha da zengin oluyor. Her mahalleye bir zengin haha.
 • Paylaş
Hiçbiri... :)
 • Paylaş
Kapitalizm, sosyalizm, liberalizm, komünizm gibi tüm ekonomi yöntemleri başka ülkelerden ithal edilen anlayışlardır. Bizim sosyolojik yapımıza uymayan bu yöntemlerin hepsi dışarıda bırakılarak, bizim milli değerlerimize ve sosyolojimize uygun bir ekonomi modeli oluşturulup, bunun benimsenmesi gerekir.
 • Paylaş
Ülkemize sosyalizm gelmez, bu saatten sonra dünyanın hiç bir ülkesine gelmez. Dolayısıyla komünizmde hayal. Geriye kalan tek gerçekte kapitalizmdir. Bu makjajlanarak yumuşatılarak, bilmem ne eklenerek farklı bir sistem gibi gösterilebilir ancak dünyanın tek gerçeği, çalışan ve çalışacak olan sistemi budur.
 • Paylaş
Hiçbir dünya düzeni bu dünyayı güzelleştirmeye yetmez. Sadece bir süre egemen olan düşünce sınıfını tatmın eder aksi gene hüsran al acele ölsek en temiz kurtuluşu başka alternatif yok üzgünüm
 • Paylaş
Kominizm
 • Paylaş
Sonunda izm olan hiçbir şey
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

792 Görüntülenme19 Takipçi14 Yanıt