Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kapsamlı bir web sitesi yaptırmak için yazılımcı ekibi kurmak istiyorum. Optimum olarak kaç kişiden oluşmalı?

Çalışan ücretleri/Proje bitirme hızı açısından ele alırsak eğer (php ve mssql kullanılacak). PHP ile MsSQL kullanmak dışında başka hangi veritabanı sistemini tavsiye edersiniz? soru biraz genel oldu farkındayım:)Düzenle
Bu soruya yardımcı olabilecek başka bir yanıt vermiştim daha önce:
inploid.com/t/tutacagini-dusundugumuz-bir-web-projemiz-var-i...
Kapsamlı bir web sitesi yapmak için gereken minimum ihtiyaçları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Grafik Tasarımcı
 2. Yazılım Geliştirici
 3. Veritabanı Tasarımcısı & Yöneticisi
 4. İş Geliştirme Yöneticisi
 5. Sabır, azim, inanç.
Aslında bu saydıklarım işe yeni başlayan bir startup'ta para yoksa oluşması hemen mümkün olmayan ve hatta çok uzun zaman içinde oluşabilecek şeyler. Paranız yoksa bu saydığım insan kaynakları 1 veya 2 kişinin sırtında olacaktır veya olmalıdır. Ya da tüm bunların dışında; 2 Yazılım Geliştirici olur ve bunlardan biri grafik tasarımı bir miktar üstlenecek ve diğeri ise veritabanı tasarımını yapabilecek şekilde de ekip kurgulanabilir. Tüm bunlar elinizdeki imkanların yeterliliğine ve sizin ekip kurmak ve yönetmek konusundaki yeteneklerinize göre şekillenecektir.


Eğer paranız varsa bu ekibi hemen aniden inşa etmenizi önermem (tecrübesiz iseniz). Bu durumda ekipte paralel yürüyecek ana işler için ekibi inşa etmeye başlayın. Örneğin; veritabanı ve grafik tasarımcı veya grafik tasarımcı ve yazılımcı ikilileri ile başlayabilirsiniz. Bunun sebebi bırakın geniş bir ekibi, çok az kişiden oluşan bir ekibi bile yönetmek çok kolay bir iş değildir, hatta zor bir iştir.

Donanımsal olarak ana ihtiyaçlara gelirsek;

 1. Geliştirme yapabilmek için laptop(lar)
 2. Başlangıç Seviyesi veya Orta Seviye en az bir adet sunucu
 3. Kendi sunucularınızı kullanmayacaksanız iyi bir hosting firması ya da Cloud Service sağlayıcı
Bir adet sunucu ile yapabilecekleriniz gerçekten inanılmaz olabilir, yeter ki kodlamayı iyi yapın ve performans arttırıcı kritik düzenlemeleri iyi konfigüre edin.


Tabi bu yazdıklarımı hep 2 parçaya ayırmak gerekiyor; sermayeniz varsa ve sermayeniz yoksa.

Son olarak bir uyarıda bulunmak isterim. Türkiye'de malesef girişimciler projelerinin her adımında hayalini kurguladıkları biçimde ilerlemeyi tercih ederler. Ancak, bu çok zaman geçerli olmaz, çünkü Türkiye çok farklı bir ülke bu konuda. Bence kesinlikle ekip kurmak, sunucu satın almak, projeyi pazarlamak, para aramak..vs gibi işler için hemen acele etmeyin. Her şeyden önce 1. hedefiniz bir prototip çıkarmak olmalıdır. Prototipiniz hayal ettiğiniz ürün gibi olmayabilir, ancak size kapıları açacak gücü verecek düzeyde olmalıdır ve birilerinin karşısına geçip "elimde bu var, ve ben şunları hayal ediyorum, gerçekleştireceğim" dediğinizde projenizi daha rahat konumlandırabilirsiniz.

Bence bir an evvel işe başlayın ve prototip çıkana kadar durmayın derim. Bu esnada ekibinizde ilerleyebilmenizi sağlayacak neler oluşuyor veya var ise eldeki kaynaklara odaklanarak ilerlemeye çalışın derim.
 • Paylaş
PHP ile MySQL kullanılıyor genel olarak diye biliyorum, sunuculardan daha çok verim alınabilir bu şekilde, yazılımcı olmadığım için ne yazık ki çok net bir cevap veremeyeceğim bu teknik bilgilere :)

Proje yönetimine gelirsek eğer ki aynı lokasyonda bulunan bir ekip kurup bir ofis içerisinde çalışılacaksa bilinmesi gereken şeylerin başında takım ruhu, uyumluluk, çalışma performansı gelir. Eğer bu özellikleri bulundurmayan bireylerle projelere imza atmak için ekibinizde bulundurursanız o projede çalışan diğer insanlar bundan rahatsız olurlar ve projenizde aynı doğrultuda etkilenir.

Ekibin kaç kişiden oluşması gerektiği projelerinize ve bu geliştirdiğiniz projelerin hacmine bağlı. Başlangıç seviyesindeki projeler için öncelikle ekibinizde bulundurmanız gerekenleri şöyle listeleyebiliriz;
 • Nitelikli bir grafik tasarımcısı, sadece kullanıcı arayüzünü geliştirmekle kalmayıp, projenizin reklam grafiklerini oluşturabilmelidir. (afiş, kartvizit, broşür vb.)
 • Yapacağınız işi en iyi şekilde tamamlayabilecek düzeyde PHP bilgisi olan ve stabil çalışabilecek en az 2 yazılımcı. Aynı zamanda açıkları tespit edip bunları kapatabilecek düzeyde bilgisinin de olması gerekli. Aksi takdirde kirli çamaşırları her zaman gün yüzüne çıkartmak isteyen birileri olacaktır.
 • Mobil uygulamalarınızı geliştirmek isterseniz eğer ekibinizde bu nitelikte bir yazılımcı yoksa sofraya bir tabak daha koymanız gerekir.
 • Müşteri hizmetleri, sosyal medya yönetimi ve pazarlama bunlar aslında birbiriyle bağlantılı unsurlar. Eğer siz tam zamanlı olarak projelerinizin başında olacaksanız bunları projeniz hacim kazanana kadar kendiniz yönetebilirsiniz lakin kendinizi bu konu başlıklarında geliştirmek için çaba harcamalısınız. Lakin tam zamanlı olarak başka bir işte çalışıyorsanız ya da ben kendimi geliştiremem diyorsanız mutlaka halka ilişkiler ve pazarlama departmanı oluşturmanız gerekecektir. Hacminiz büyüdükçe ekibinizde kaçınılmaz olarak büyüyecektir.
İyi günler, sevgiler :)
 • Paylaş
6

Unluckypod, soruyu şöyle detaylandırmak istiyorum. fesmekan sitesi gibi, hatta daha detaylı bir siteyi ve mesela 3-4 ayda bitirmek için, tecrübeli ve gerekli kriterlere sahip kaç eleman çalıştırmalıyım ki buradan hareketle maliyet hesabı yapabiliyim.

Özden Alperen Çal, Merhaba, ben şu gibi bu gibi olsun denilen projelerdeki girişimcilik ruhunu görmekte zorluk çekenlerdenim ne yazık ki, lütfen şahsi olarak algılamayın. Bu tarz bir sitenin yazılım kısmını geliştirmek için 3 kişilik bir yazılım ekibi yeterli olacaktır diye düşünüyorum ama tam zamanlı, stabil olarak çalışabilecek ve yazımda belirttiğim diğer kriterlere sahip olmalı gerekmektedir hızlı geliştirmek için. Ayrıca böyle bir projede yapılması gereken sadece yazılım kısmı değil pazar kısmıdır. Pazarda aktif olarak çalışan, gezen, ikna gücü yüksek ekip arkadaşlarınızın olması gerekmektedir. Buradan yola çıkarak maliyet hesaplaması yapılabilir. Tabi minimum olarak hesaplamalar yapılabilir lakin dolaylı maliyetler ilk süreçte öngürülemeyebilir, sevgiler :)

Unluckypod, ben fesmekan ı örnek olsun die verdim yani kıyas yapmak açısındqn çünkü en az o kadar detaylı olacak manasında. yoksa fesmekan benzeri olacak demek istemedim. zaten tamamen faklı bir site olacak eğer gerçekleşirse. diğer yandan, benzer siteler yapmak tabii ki girişimcilik ruhuna biraz ters.

Özden Alperen Çal, Anlıyorum, girişimcilik yolculuğunuzda başarılar dilerim. Danışmak istediğiniz ya da takıldığınız alanlar olursa bilgim dahilince yardımcı olmaya çalışırım, iyi günler, sevgiler :)

Unluckypod, ilginiz için teşekkür ederim. kolay gelsin.

Özden Alperen Çal, Ben teşekkür ederim, sizlere de :)

2 Arayüz, 2 yazılım, 2 grafik uzmanı yeterli bence
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

997 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları