Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kaptanlık ehliyeti nasıl alınır?

Merhaba, arkadaşımız güzel açıklamış, bende bir iki detay vermek istiyorum kendi alanımda.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra gemi adamları sınav merkezinin (GOSS) düzenlediği sınavlarda başarılı olduktan sonra "Uzakyol vardiya zabitliği yeterliliği" alınır. Bu yeterlilikle 20 ay deniz hizmeti tamamlandıktan sonra, uzakyol birinci zabitliği sınavına girme hakkınız olur. Bu sınavı da geride bırakıp 20 ay birinci zabit (2. kaptan) olarak çalıştıktan sonra uzakyol kaptanlığı sınavına girebilirsin.

Başarılar.

  • Paylaş

Kaptanlık ehliyeti sınırlı kaptan yakın yol ve uzak yol kaptanı olarak değişir. Kaptanlık ehliyetlerini değiştirmek için mesleki tecrübe ve sınavlarda başarıya sahip olması gerekir. Teknesi olanlarda hobi olarak  Milli eğitiminin kapsamında 60  saatlik denizcilik kursu verilir. Başarılı olanlarda amatör denizci ehliyeti alırlar. Boyu 24 m olan tekneleri  kullanabilirler ancak sadece Türk sularında kullanırlar. Süre bittiğinde tekrar sınava girilmeye gerek yoktur. Sadece yenileme yapılır.

  • Paylaş
Bir ara arkadaş grubuyla gaza gelip kaptanlık kursuna gitme planları yapmış, ancak deniz olmamasına rağmen Ankara kaptanlarinin TÜrkiyede ilk sırada olduğunu öğrenince haaa! diyerek kaptanlık hayallerini iptal etmiştik.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1729 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları