Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kara deliklerden enerji elde edilebilir mi? Nasıl?

Kara delik, her türlü madde ve ışınımın kendisinden kendisinden kaçamayacak kadar güçlü ve kütlesi büyük olan bir cisimdir. Kara deliklerden enerji elde etmek, Penrose süreci olarak bilinen bir mekanizma ile mümkündür. Roger Penrose; Kara deliklerle ilgili çalışmalar yapmış ve onları; Kara delikler, ''Gerçekte bir maddi cisim değildir. Düşünülebilen bir yüzeye sahip değildir. Kara delik, bir kütlesel çekim merkezi olarak davranan boş bir uzay bölgesidir. Bir zamanlar orada bir maddi cisim vardı. Ama cisim kendi kütle çekimi altında içe doğru çöktü. Cisim kendisini merkeze doğru yoğunlaştırdıkça kütle çekim alanı daha da güçlendi ve kendisini daha fazla çökmekten alıkoyması zorlaştı. Belli bir aşamada geri dönüşsüz bir noktaya ulaşıldı'' şeklinde tanımlamıştır.

Kara deliklerden enerji etme döngüsel bir süreçtir. Kara deliğin içinde depolanan enerji ile değil, kara değilin ufuk içinde yarattığı, dış çevresinde var olan enerjinin elde edilebileceğini öne sürülmüştür.
Fizik
Dönen Dönen kara deliklerin açısal hızında bir azaltma meydana getirerek bu azalma sonucunda kayıp ivme ekstre enerjisine dönüştürülür ve enerji aktarımı gerçekleştirilir.
  • Paylaş
"Ergosphere" sayesinde kuramsal olarak mümkün ama bunun uygulaması için gereken basit deneyleri yapmaktan bile çok çok uzaktayız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1133 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt