Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karabasan veya asıl adı ile uyku felci nedir?

Uyku halinde, belli aralıklarla REM ve NonREM denilen evreler yaşanır. Rüyalar REM döneminde görülür. 

İnsan beyni, rüya görürken geçici olarak vücudu hareketsiz hale getirir yani felç eder. Bu sayede insan rüyasında yaptığı hareketleri gerçekte yapamaz. 

Eğer bu felç yaşanmasa, mesela rüyasında futbol oynadığını gören kişi gerçekte de bacaklarını hareket ettirirdi. Veya gerçekte de yürür, konuşurdu. Uyurgezerliğin sebebi de bu felcin yaşanmamasıdır.

Uyku felci, beyin uyanıp bilinç açıldığı halde bedendeki felcin devam etmesi durumunda yaşanır. İnsan bedenini hareket ettirmeye, gözlerini açmaya, konuşmaya çalışır ama vücudu hala felç olduğu için bunu başaramaz. Bu durum korkuya sebep olur. 

Bu hal, kişi tekrar REM uykusuna dönmeden önce veya tamamen uyanmadan birkaç saniye veya birkaç dakika sürer. Nadiren çok uzun sürdüğü de oluyor.
  • Paylaş
Geçen gün uyku sanırsam uyku felci yaşadım. Gerçekten çok kötü bir olaydı. Beyniniz ortamı algılarken vücudunuz kitlenip kalıyor. . Ve uyanamıyorsunuz. Uyanmanız da hiddetle oluyor.
  • Paylaş
Her ne kadar bilimsel açıklaması mantıklı gelse de, 1 ay boyunca aralıksız her gece yaşadığım olay... Hatta ileri seviyeye gelip gündüzleri kanepeye uzandıktan hemen sonra başıma gelmeye başlayan olay.... Bu da yetmezmiş gibi bir gece hareket edemeyip gözlerimi zor da olsa açtığımda üstümde siyah, kırmızı gözlü bir varlık görmem de cabası... Dur bi düşüneyim bu yaşadığım olaylardan sonra sanırım bilimsel açıklamasına pek inanmıyorum.
  • Paylaş
1

Fat Ma, yanında kimse yok muydu

Şu sıralar aşırı sık yaşıyorum en az haftada 1. Fakat sırt üstü yatmıyorum sırt üstü yatmayı sevmem. Yan yattığım halde oluyor karabasan olduğuna inanmıyorum. Dün gece oldu en son çok bilinçliydim hatta o anda kalkmayı becerirseniz astral seyahate geçiş yaparsınız diye bir yazı okumuştum. Dün gece denedim gözlerim kapalıyken vücudumun bedenden çıktığını ciddi anlamda uçtuğumu hissettim fakat gözlerimi açtığımda yatakta hareketsiz yatıyordum. Gözlerim açıkken denedim başaramadım. Fakat ilginçtir belki ama ben uyku felci geçirmeyi 4 gözle bekliyorum çok zevk alıyorum. Mutlu oluyorum. Garip bi duygu tatmin ediyor beni açıkçası.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1040 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt