Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karakalem resim için kaliteli resim malzemelerini nerede bulabilirim ve hangi kağıt/kalem daha iyidir?

Amatör karakalem çizimlere başlamak istiyorum ve malzemeler konusunda bir bilgim yok. Hangi numara kalemler daha iyidir ve hangi tür kağıt kullanılmalıdır. Düzenle
Eline geçen ilk kurşun kalem en doğru kalemdir. Desen için piyasada sertlikleri farklı bir çok kalem var ve genelde kurslarda öğrencileri bir seri B sınıfı, bir seride HB sınıfı kalem aldırılır. Halbuki daha deseni oturmamış öğrencilere yaptırılan son derece gereksiz masraftan başka bir şey değildir bu.

Önce desen oturacak, sonra estetik kaygılardan yola çıkılarak kalem uçları belirlenecek. Bir de silgi seçimi yaptırılır öğrencilere. İkinci saçmalık da budur. Halbuki karakaleme yeni başlayan insanların silgiden uzun süre ayrı kalması lazımdır, yani yanlış çizgiler kağıtta kalmalı başka bir kağıtla devam edilmelidir.

Usta çizerler silgiyi silme amacıyla değil, desende ayrıntıları çizmek için kullanırlar. Silgiyi doğru kullanan bir çizer, HB sınıfı herhangi bir kalemle öyle desenler çizer ki sanırsınız 30 çeşit kalemle yapmış. Halbuki tek kalemle silgi kullanarak sertliklerini ayarlamıştır.

İlk başlangıç için bolca A4 kağıt ile HB ya da 2B tek kalem yeterlidir.

Vazgeçilmez kural ise; kullandığın bir kağıdın asla arkasına yeni bir desen yapmayacağındır. :)
 • Paylaş
  *Eskiz defteri (her dakika yanınızda taşıyabilir ve çizim yapabilirsiniz.Boyut yetmemeye başlayınca daha kaliteli kağıtlara geçiş yaparsınız.
  *Başlangıç olarak, hb ve 2b kalem iş görür.
  *Falçata ( kalemin ucunu açabilmek için gerekli, kalemtraş acı verici olabilir)
  *Hamur silgi (desende araştırma çizgilerini kaybetmemek adına işinizi görecek)
  Bu malzemeler bir çok kırtasiyede bulunabilir.Başlangıçta çok kaliteli olmasına kitlenmemekte fayda var.Maksat elin çizime alışması.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3090 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Karakalem resim çizimi için malzemeler önemli midir?

 • Kara kalem resim için hangi kağıdı kullanmalıyım?

 • Kara kalem resim çizimi için hangi kalemler uygundur?