Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karanlık korkusunun sebebi nedir? Bir yaştan sonra atlatılabilir mi? Atlatmak için neler yapmak gerekir? Örnek bir tedavi şekli var mıdır?

Ben 21 yaşında bir erkeğim. En azından kimliğimde öyle yazıyor :). Ancak gündüzleri her ne kadar normal bir hayatım olsa da geceleri benim için dünya değişiyor. Bir oda da hafif loş olsa da içimi korku kaplıyor. Ne kadar korkmayacağım diye ortasına kadar gitsem de en sonunda koşarak çıkarken buluyorum kendimi. Şu an evle falan olmadığım için derin bir sıkıntım yok ama askerde bu durumun beni bayağı üzeceğinden süpeleniyorum. Bazen hiç farkın da olmasam da bazen aklıma geldiğinde yine korkuyorum.Düzenle
Korkunun yaşla bir ilgisi yoktur. Bir yaştan sonra yeni korkular da edinebiliriz, var olanlardan kurtulabiliriz de. Karanlık korkusu da üstesinden gelinebilecek bir şey.
Herhangi bir korkuyla baş etmenin en kolay yolu korkuyu tetikleyen nesnelere alışmaya çalışmaktır.

Aslında soru metninden anladığım kadarıyla siz de bunu denemişsiniz. Ancak bir nesneye alışmak istiyorsanız onunla daha fazla vakit geçirmeniz gerekir, birkaç saniye ya da dakikadan sonra kaçmak ancak korkuyu pekiştirecek ve öz güveni azaltacaktır.

*Böyle bir çalışmanın bir psikoterapist yardımı ile dikkatli bir şekilde planlanması çok önemlidir.

Yapılacak çalışma temel hatlarıyla şu şekilde özetlenebilir;
 1. Kaygının oluştuğu durumların belirlenmesi,
 2. Kaygının oluşmadığı durumların belirlenmesi,
 3. Kaygı oluşumunda etkili olan düşüncelerin belirlenmesi,
 4. Kaygı oluştuğunda yapılan kaçma, kaçınma ve güvenlik sağlama davranışlarının belirlenmesi (Bunlar kaygının devam etmesine sebep olur)
 5. Bu düşünce ve davranışların alternatiflerinin değerlendirilmesi,
 6. Tüm bu bilgiler dikkate alınarak korkuyu oluşturan nesneyle yüzleşme ve bu nesneye alışma için uygun deney şartlarının tasarlanması
 7. Deneyin yapılması
 8. Sonuçların değerlendirilmesi
 9. Sürecin sonlandırılması ya da gerekiyorsa yeni deneyler tasarlanması
 • Paylaş
Çoğu insan özellikle bebeklik döneminde karanlıktan korkar. Bazı kişilerde bu durum büyüyünce de devam eder. Bir kısım insanda ise karanlık korkusu aşikar değildir. Kişide gizli olarak devam eder ama kişi farkında değildir.

Çocukluk döneminde fazlaca korkutulan bireylerde ihtimal yükselir. Eğer cin, peri gibi görülmeyen varlıklardan fazlaca bahsedilirse çocuk o zaman karanlıkta ve sessizlikte duyduğu her tıkırtıya bir anlam yüklenmeye başlar. Yetişkinlik döneminde ise zihin aynı döngüleri devam ettirir.


Tedavide bilişsel davranışçı ve dinamik psikoterapi yöntemleri uygulanır. Burada kişinin asıl korktuğu karanlık değil, karanlıkta varlığını düşündüğü bir nesnedir. Bu nesne oyuncak bebek olabilir. Bir ağacın gölgesi olabilir.


Bu nesnenin daha derininde kişinin çocukken iletişimde olduğu anne, baba, dede vs. Gibi bir kişi ve bu kişiden zarar görme kaygısı vardır. Kişinin karanlıkta bu duyguları düşünmesi karanlıkta karşısına kim çıkabileceğinden kaygı duyduğunu düşünmesi yararlı olabilir. Çözülemeyen karmaşık durumlarda bir uzmandan destek alınması gerekir.

 • Paylaş
İlk önce karanlık korkusunun fobi olup olmadığını anlaman lazım kenofobi (karanlık fobisi) fobide sadece karanlıkta kaldığımızda değil, karanlıkta olma fikri, düşünce aşamasındayken bile aşırı korku yaşatabiliyor. Korku ise çok farklı. Herkes korkar karanlıktan. Karanlık fobisini yenmek için, bu korkunun üzerine gitmek gerekiyor. Eğer bu bir fobi ise karanlık anında terleme, kalp çarpıntısı, nefes kesilmesi gibi sorunlar olur. Çözüm olarak gevşeme hareketlerini önerebilirim.
 • Paylaş
Bir insan karanlıktan korkmaz, karanlıktan ne cıkcağını bilmediği o şeyden korkar
 • Paylaş