Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karavan alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kendi planlayacağımız bir çekme karavanı imal etsek ya da ettirsek bu konuda yasal prosedür nedir?

Öncelikle nasıl bir karavan istenildiğine karar verilmeli. Çekme karavan mı yoksa motokaravan mı? Eğer karavanın ağırlını çekebilecek (düz yol, yokuş vs.) bir arabaya sahip iseniz ben şahsım adına çekme karavanı tercih ederim. Çünkü böylelikle gittiğiniz yerde çekme karavanınızı park edip arabanızla dolaşma imkanına sahip olabilirsiniz. Ama rahatlık bakımından motokaravanın da kendine göre avantajları vardır. Örneğin konaklamak üzere park ettiğinizde karavanınızı sabitlemek için ayak inderme zorunluluğunuz yoktur. (Sadece sallanmamasını isterseniz 4 yerine 2 aya k indirebilirsiniz.) Bunun dışında durduğunuz zaman karavanınıza girmek için dışarıya çıkmak zorunda kalmazsınız. (kötü hava koşulları) Bir de seyahat esnasında siz aracınızı kullanırken yanınızdaki kişiler bütün ihtiyaçlarını karşılayabilir bu da size yolda zaman kazandırır (yemek, içecek, tuvalet vb.).
Satın alma konusunda ülkemizde üreticiler mevcuttur. Size kendi karavanınızı planlamanıza yardımcı olup üretimini yapabilirler.
Karavan ve karavancılıkla ilgili daha fazla bilgiye ukff.org (Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu) sitesinden ulaşabilirsiniz.
  • Paylaş
Cevap için teşekkürler @Linmacwin ağustos 2012'de sormuştum bu soruyu bu arada bir takım araştırmalarım da oldu. öncelikle TSE bu konuda artık çok titiz olmuş o kadar ki üstlerine vazife olmayan işlere bile karışıyorlar. Eğer aracımız için imal edilmiş bir çeki demiri yoksa karavan bağlayamıyoruz çünkü çekme topuzu ve demirine artık onay vermiyor TSE. İ sterseniz dünyanın en kaliteli topuzunu ve demirini satın alın eğer sizin aracınızda çeker tonajı ve kendine özel demiri fabrikasyon olarak yoksa karavan bağlama ve çekme şansınız kalmıyor. Yani 250 - 1000 TL arasında projeli olarak kullanabileceğimiz bir topuz saçma bir kural ile bize 2000 - 6000 TL arası paraya mal oluyor.

Benim aracımda çekme tonajı ve demiri var fabrikasyon olarak ama saçma şekilde pahalı bu kanun yüzünden özel imalata da izin ve proje onayı vermiyor TSE bu sebeple vazgeçtim karavandan.
Bu yüzden eski bir van minubüs alıp içini yapmayı düşünüyorum.
  • Paylaş