Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karikatür çizimi konusunda kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Karikatür çizimi ile ilgili kurslar bulunmakta. Hangi şehirde olduğunu bilmiyorum ancak araştırırsan mutlaka bulabilirsin. Bir arkadaşım gidiyordu karikatür kursuna ve çok da memnundu yani. İlk pratik şekilde insan suratı şekli çizmeyi öğretiyorlar. Daha sonradan iyice geliştirmişti ve şaşırmıştım bende.

Bazı sitelerde videolu anlatımı bulunmakta ancak iyi öğrenileceğini sanmıyorum. Gerçekten geliştirmek istiyorsan kursları kesinlikle araştır. Maliyeti de çok yüksek değildi hatırladığım kadarıyla ama orada nasıldır bilmiyorum.
  • Paylaş
Bana göre bunun tek yolu binlerce kez, tekrar tekrar çizmek. Öncelikle beğendiğiniz çizerlerin çalışmalarını bakarak kopyalamaya çalışın, farklı tarzda bir çok çizerden kopyalar yapın. Korkmayın günü gelince özgün çizginiz çıkacaktır.

Boş kağıda bakıtğınızda aklınızdaki görseli kağıda yansıtmak başlarda zor gelecek, sahneyi nasıl kuracaksınız, geri planı nasıl çizeceksiniz, karakterleri nereye yerleştireceksiniz zorlanacaksınız. Ancak çok çizim yaptıkça, beyin ve el işbirliği bunu kendi kendine yapıyor olacak.


İlk başlarda bir karikatür çizerken nasıl kuracağıma karar veremez, dergilerden benzer bir kare arardım, kopyasını yapmak için. Sonra bir işe girdim, isimsiz şekilde ayda 20 sayfa karikatür dergisi hazırlamam gerekiyordu. Çok zor oldu ilk başta ama 3 ay sonra, tüm kareleri hızla hiç bir yere bakmadan kendim kuruyor hale gelmiştim. Yani 3 aylık sıkı bir çalışma bile sizi çok ilerilere götürebilir.


Her gün kısa bir hikaye düşünüp, bunu storyboard şeklinde sayfaya yerleştirmeye çalışmak ya da sevdiğiniz bir karikatürü başka bir açıdan yeni karakterlerle çizmeye çalışmak da iyi birer çalışma olacaktır.


Kolay gelsin.

  • Paylaş
Üniversitelerin topluluklarında ''Karikatür ve Mizah'' adı altında topluluklarda bulunabiliyor. Bu topluluklara ücretsiz bir şekilde katılıp maksimum verimi sağlayabilirsiniz. Çok faydası oluyor bizzat kendimden biliyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2181 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları