Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir kariyer için ne yapılması gerekir?

Dil bilmek ve global düşünmek
  • Paylaş
Güzel ülkemizin şu durumunu dikkate aldığım için bu soruya cevap vermemiştim. Bu durumlarda kariyer planlaması belki yapılabilir; ama ne kadar sağlıklı işler? İşte bu tartışılır.

Her şeyi güllük gülistanlık varsayıp kariyer üzerinde planlama yapmak bence daha iyi olur.

Normal olan ortaokul ya da liseden başlayan bir kariyer planı yapmak olsa da maalesef artık üniversitede okurken bile kendi dalımızda çalışıp çalışamayacağımızı bilemiyoruz. O halde en güzeli devlet sektöründe değil, özel işlerle ilgili bir planlaması yapılmalı ve dalla ilgili kendini kanıtlamış şirketlerde staj ya da çalışma imkanını, ne pahasına olursa olsun elde etmelidir.

Dalla ilgili işin, henüz eğitim yaparken içinde olmak; yetişme konusunda eğitim ve iş öğrenmeyi birbirine karşı tetikleyerek iyi öğrenmeyi ve öğrendiklerini hayata geçirerek başarmayı sağlar. "Nasıl olsa zaman bol" demeyip eğitim ve iş sahasını paralel yürütecek bir planlama kişiyi dalında rahatlıkla zirveye çıkarabilir.
  • Paylaş
Bir alanda uzmanlaşmak, dil(ler) bilmek. (Bilmekten kasıt akıcı şekilde konuşacak kadar dile hakim olmak) Alanına dair ulusal ve uluslararası kaynakları takip etmek. Alanınızla ilgili programları kullanabilmek avantaj sağlar. Gelişime açık olmak, kendini güncellemek. Liyakata önem verilen ülkelerde bunlar muhakkak işe yarar. Ülkemiz için konuşmak gerekirse bağlantılarınızın güçlü olması gerekiyor. O kelimeyi kullanmak istemiyorum ama tanıdıklar aracılığıyla çok da donanımlı olmayan insanların iyi bir kariyere sahip olması ne yazık ki mümkün. Kişisel SWOT analizinizi samimi bir şekilde çıkarınız. Güçlü yanlarınızı daha çok güçlendirmek ve zayıf yanları tolere edebilmek için çaba harcamalısınız. Fırsat ve tehditleri, sektörün geleceğini doğru okuyunuz/araştırınız. Sonuca göre kişisel bir strateji belirleyiniz. Bu saydıklarım daha çok kariyerin başlangıcı için geçerli gibi görünse de sonrasında da yükselmek adına faydası olacaktır. Kısa ve uzun vadeli net hedefler belirleyip, hedefe ulaşmak için yapılması gerekenler ortaya konmalıdır. Bir de şuna dikkat ediniz ki bence en önemlisi budur: Para/zaman çelişkisinden hangisini tercih edersiniz? Sorumluluk arttıkça gelir artar fakat kendinize ayıracağınız zaman azalır. Aza kanaat ederim, kendime de vakit ayırmak istiyorum diyorsanız hedeflerinizi ona göre şekillendiriniz. Kariyer adına naçizane düşüncelerim bunlardır. Umarım faydası dokunur.
  • Paylaş
Dil uzatma ameliyatı olup. Bir tv kanalında burnu bok olana kadar kıç yalamak. . .
  • Paylaş
Öncelikle Türkiye sınırları içinden çıkman gerekli. Burda yapılabilecek en iyi kariyer evlenme programında trafolu beyaz atlı prensini beklemek olabilir.
  • Paylaş
Henüz eğitim sürecinin içindeyken gerekli eğitimleri almak, işin uzmanları ile iletişim kurabilmek, lisans düzeyinin ötesinde, daha ileri bir seviyeye gelebilmek için gerekli kaynakları okumak-takip etmek... Aynı işi yapacak kişilerden orijinal ve faydalı bir farklılığa sahip olmak. Gönüllü staj eğer mümkün ise bunun için çok avantaj sağlar.
  • Paylaş
Önce iyi bir bölüm okumak
  • Paylaş
Sen bu işe 1. Sınıftayken başlamalısın. Ne kadar başarılıysan o kadar iyi bir kariyere sahipsin demektir. Mesela senin Teog puanın 350yse bile eskiden notların yüksekse bu 400'e bile çıkabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

214 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları