Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kariyerinde istediği konumda bulunmadığını düşünen bir kişi hangi kitapları okumalıdır ya da hangi aktivitelere katılmalıdıdır?

İnnovasyon etkinlikleri olabilir.
Üniversitelerin gerçekten uygun fiyatlı sertifika programları var,bunları takip edin.Bunlar bazen 20-30 lira civarında hatta daha da uygun ve günlük olabiliyor.
Yazılıma yönelebilirsiniz,bir yazılım dili öğrenmekle başlayabilirsiniz.

Tabi seçilmek istenen kariyerin hangi alan olduğu çok önemli; örneğin  mesleki alanla entegre olabilecek etkinlikleri tercih etmenin yanı sıra,yönelmek istenen  kısmın dışında kalabilecek etkinlikleri süzgeçten geçirmek gerek.Mesela;yöneticilikte kariyer yapmak isteyen biri imalat kısmında eğitimin kendisine uygun olup olmadığını belirlemeli ve uygun değilse hangi alanın uygun olduğunu düşünerek ona yönelmeli ki bu finans,pazarlama herhangi bir şey olabilir.Ona göre bir yol izlenmeli.
  • Paylaş
Bu aslında kişinin nitelikleri ve bulunduğu konumun objektif bir şekilde karşılaştırılmasıyla değerlendirilebilir.Eğer bir insan kaliteli ve aranılan bir elemansa o zaman illaki hakkettiğini bulacaktır.Kendi niteliklerini arttırmalıdır.Eğer kendi işiyle ilgili bütün donanıma sahipse insan kaynakları,psikoloji gibi alanlarda kendini geliştirerek farklı bakış açıları kazanabilir.Ama şunu da unutmamak gerekir,Ahmet Şerif İzgören'in de dediği gibi;hiç kimse iş hayatında asansörle yükselemez,bir iner bir çıkarsınız,bir bakarsınız bir süre sonra istediğiniz yere gelmişsiniz.
  • Paylaş
Katılınacak aktiviteler işe göre değişir ama kitap olarak Etkin Kariyer Becerileri adında 5 kitaptan oluşan bir set önerebilirim.Benim kariyer ile ilgili sorunlarıma çok faydalı olmuş ve bakış açımı değiştirmişti.

Motivasyon

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

811 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt