Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karl Marx'ın sosyolojiye katkıları nelerdir?

Marx'ın yazılarının çoğunluğu ekonomik kuramlarla ilgili olmasına karşın her zaman ekonomik sorunları toplumsal kuramlara bağlmaya çalıştığından çalışmaları sosyolojik görüler bakımından oldukça zengindir.

Marx'ın bakış açısı 'Tarihin Materyalist Davranışı' dediği şeye dayanır.Bu değişe göre toplumsal değişmenin ana kaynağı insanların benimsedikleri düşünceler ya da inançlar değil ekonomik etkilerdir.Sınıflar arasındaki çatışmalar tarihin gelişimini güdülemektedir.

Kendinden sonra gelecek bir çok sosyoloğu sınıf ve sınıf ayrılıkları hakkındaki düşünceleriyle etkilemiş ve topluma bakışa yani sosyolojiye belli ve özgünbir yön kazandırmıştır.

  • Paylaş
18. Ve 19. Yy düşünürlerinin çoğu toplumun ve devletin kökenini açıklamaya çalışmışlardır. Bunların başında Rousseu , J.Locke, Montesquie ve K.Marx gelir. Hepsi bu konuyu açıklarken farklı taraflardan yaklaşmışlardır. K. Marx ekonomik boyutlarıyla ilgilenmiştir.Kendi adıma bu ilişkileri ondan daha iyi açıklayan birisini görmedim. Milyonları etkilemiş bir insan olarak , alt yapı ile üst yapı arasındaki ilişkileri gözler önüne sermiştir . Sosyoloji deyince A. Comte, İbni Haldun ve Montesquie gösterilir fakat ben kendi adıma Marx'ın hepsini aştığını düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4763 Görüntülenme9 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları