Bilmek istediğin her şeye ulaş

Karşıdakini anlayabilecek ve konuşabilek seviyede dil öğrenmek için ne kadar zaman gerekir?

Çok kapalı ve anlamsız bir sorudur. Dil zekanıza çevresel faktörlere ve imkanlara göre değişiklik gösterir.
  • Paylaş
Karşınızdakinin entellektüel seviyesine bağlı olarak 2 aydan 20 yıla kadar değişir. Dilden dile de çok değişir. İspanyolca ya da İngilizceyi düzgün çalışır ve pratik de yaparsanız iki ayda kahve sohbeti yapacak seviyeye getirebilirsiniz. Almanca için 10 ay derim aynı seviye için. Bir de tabii karşınızdaki kişilerin ne kadar şiveli konuştukları da önemli. Bir İngiliz, bir İspanyol ya da bir İsviçreliyi anlayabilmek orada yaşamanızı gerektirebilir.
  • Paylaş
1
Dil öğrenirken bu tarz hesaplamalar yapmanızı önermem. Bu soruyu bana da çok kişi soruyor ve ben onlara acele etmemelerini söylüyorum. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi bu zaman bir çok şeye bağlı ama bırakın bu süreç doğal bir şekilde devam etsin. Dili anlamaya, yaşamaya çalışın. Onu sadece CV'nize eklenecek bir bilgi olarak görmeyin, ondan faydalanın.
  • Paylaş
Kişinin Dil öğrenmeye yatkınlığına, hırsına, çevresel faktörlere vesaire göre çok değişken cevapları olan bir soru bu. Ama mesela dil kurslarındaki mantığı söyleyebilirim; eğer sıfırdan başladıysanız en az 4 kur alıp B2 seviyesine gelmeniz gerekir; bu da dil kursunda 4 dönem - yani iki yıl demektir.(Okul gibi olduğunu ve haftada 6 saat eğitim aldığınızı varsayıyorum) Ama "Ben şu ay Amerikaya gideceğim şirket gönderiyor. Bana hızlandırılmış ders verecek hoca lazım" diyen çıkmıyor mu çıkıyor. İki - üç ay içinde B1-B2 seviyesine gelmiyor mu, geliyor. Başka bir insan da aynı kuru üç kere üstüste alıp geçemiyor.

Her şekilde, sabit bir cevabı olmayan bir soru.
  • Paylaş
6 ayda İngilizce hocama bir olayı detaylarına kadar İngilizce anlatacak kıvama gelmiştim ben. Tabi ki bu sizin dil becerinize ve yatkınlığınıza, hocanızın öğretme becerisine göre değişkenlik gösterir.
  • Paylaş
Anlamsız bir soru olmakla birlikte eğer bir cevap vermem gerekecekse kişiden kişiye çeşitlilik gösterir diyeceğim. Tamamiyle dil öğrenmeye yatkınlığınızla ve algınızla alakalı bir durum.
  • Paylaş
Bu tamamen kişinin kendisine ve yaptığı çalışmaların verimliliğine bağlı bir konu. Kimisi onlarca yılda o seviyeye gelemezken kimisi 1 yılda sular seller gibi İngilizce konuşabilir. Önemli olan kendininizin en iyi öğrenme yöntemini bulabilmenizdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

190 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt