Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kasko ve trafik sigortası arasındaki fark nedir?

  • Trafik sigortası her araç sahibi için zorunludur ve her yıl yenilenmesi gerekir. Bu sigortayı yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Trafik şubesinin garajında bekletilen aracı almak için zorunlu trafik sigortasını yatırarak gerekli belgeleri beyan etmek gerekir. Buna karşılık kasko sigortası zorunlu değil isteğe bağlıdır.
  • Trafik sigortası herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına almaktadır. Bundan dolayı zorunludur. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir hasar durumunda karşılıklı tarafların kusurlarına bakarak zararı karşılar ve karşılanacak olan zararın limitleri her yıl resmi olarak belirlenir. Kasko sigortası ise aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alır.
  • Zorunlu trafik sigortası sadece vefat, yaralanma gibi durumları teminat altına alırken, kasko sigortası ise sigorta şirketinin belirlediği kapsamda pek çok farklı teminatı kapsar. Bu nedenle de trafik sigorta primleri daha ucuzken kasko primleri daha pahalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

405 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları