Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kast ve taksir birer haksızlık şekli mi, kusurluluk şekli mi yoksa çifte fonksiyonlu mu (yani hem kast hem kusur sahasında mı)?

kasıt: 1.isim Amaç, istek, maksat
"Benim durumumdan kasıt, günbegün artış kaydeden içki tüketimimdi. " - E. Şafak
2. Öldürmeyi, yaralamayı veya zarar vermeyi isteme, kötü niyet

taksir: hukuk Dikkatsizlik, tedbirsizlik, meslekte acemilik veya düzene, buyruklara ve talimata uymazlıktan doğan kusurlu olma durumu


Kasıt ikinci, olumsuz anlamında kullanılmadığında bir kusur değildir. Örneğin: "Yolcularıma kasıtlı olarak kemerlerini bağlatıyorum ki kaza anında bir zarar görmesinler. " "Canına kast etmek" tabii ki isteyerek zarar vermek anlamına gelir, bir kabahattir.


Taksir her şekilde kusuru ifade eder ama bir istek olması gerekmez. Zeka, bilgi ya da dikkat eksikliğinden de olabilir.


Bu bağlamda baktığımızda kasten adam öldürmek, amaçlayıp, planlayıp, öldürmeyi isteyerek adam öldürmek olurken taksirle adam öldürmek öldürmeyi amaçlamadan ama diğer kusurlardan dolayı adam öldürmek olur. Muhakkak ki taksirde ceza indirimi olacaktır. Doğru olup olmadığını hukukçular mutlaka tartışıyorlardır. Soma Holding'in öldürdüğü 302 işçi ya da Torunların öldürdüğü 10 işçi taksirle öldürülmüştür, birer katliam boyutunda olmalarına rağmen kasten adam öldürme kategorisine girmezler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

56 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları