Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kat karşılığı inşaat işlerinin KDV, GV, KV, tapu harçları ve sözleşmeleri hakkında nereden bilgi alabilirim?

Bilginiz varsa yanıt olarak eklemenizi rica edeirim.Düzenle
Kat karşılığı olarak değilde inşaat işi olarak bakalım olaya, GV açısından gerçek kişi KV açısından ise tüzel kişilik olarak değerlendirmesi ayrı ayrı yapılır, arsa sahibi gerçek kişi ise kat karşılığı verdiği arsmasından edindiği daireler için ayrıca bir GV vermez belediyeye emlak vergisi öder. Birden fazla dairesini tekerrür edecek şekilde sattığında, tapuda kayıtlı bedel üzerinde sattığında takvim yılı içerisinde yaptığı her satışın safi tutarı üzerinden GV mükellefiyeti doğar. Tüzel kişilik için ise durum daha farklıdır bu sefer KV kanununa bakılır KV mükellefleri aktiflerine kayıtlı gayrımenkul satışlarını bu işi yapmak kaydı ile gelir olarak kaydeder. Hem KDV açısından hem de KV açısından mükellef olurlar. İnşaata ait giderler, amortismanlar vesaire maliyetler inşaatın bittiği yıl itibarı ile muhasebeleştirilir. İnşaatı üstlenen firma yaptığı daireleri kullanmak amacıyla aktifine alırsa maliyet, şahsi kullanımına alırsa satış bedeli üzerinden muhasebeleştirilir.

Soru çok genel bu sebeple vergisel açıdan değerlendirilmesi için daha fazla detay lazım bu sebeple hatalı bir bilgi vermek istemem. Konuyu tüm detayları ile anlatacağınız bir mali müşavirden bilgi almanızı tavsiye ederim.

Genel olarak yıllara sari inşaat ve onarım işlerinin vergi boyutu detay bilgiler sebebi ile karmaşık bir süreçtir.
  • Paylaş
Yüklenici firma özelse gelir vergisi tuzelse kurum vergisi cikar. Tapu harclari da tapu kadastrodan ogrenebilirsiniz de hic ugrasmayin muhasebecinizle gorusun. Mali islerinizi o takip etsin.
  • Paylaş
En net bilgiyi muhasebeciden alırsın
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

345 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt