Bilmek istediğin her şeye ulaş

Katil olmanın genetik unsurlar nedeniyle kaynaklanması hukuk açısından nasıl değerlendirilir?

XYY şeklindeki kromozoma sahip olan erkekler 'Cani Erkekler' olarak isimlendirilir. Bu grubun suç işlemesi hukuk açısından nasıl değerlendirilir?Düzenle
Birçok psikolog ve sosyolog, suç işlemenin insanların genetik unsurlarından geldiğini ileri sürmüştür. Hatta bu boyutu da aşıp, suç faili olmanın fizyolojik unsurlarla, kafa şekliyle, kemik yapısıyla ve ten rengi ile alakalı olduğunu ileri süren çok fazla bilim insanı olmuştur. Başka bir teze göre ise çirkin insanlar, suç işlmeye meyilli insanlardır. Katilliği, genetik ile bir arada tutanlar da vardır. Bunların kanıtı mümkün olmamakla beraber, bunlar yalnızca yapılan bir takım gözlemler ve çalışmalar sonucu ortaya çıkan genellemeler sonucu elde edilmişlerdir. Cinayetin sosyolojik ve zihinsel olarak bir çok sebebi olabilir ancak genetik, fizyolojik gibi farazi unsurlar, hukuk açısından bir şey ifade etmez. Zira hukuk, realiteye dayanır. Bir cinayet sonucunda, kişinin genleri değil, o suçu nasıl ve nerede, hangi şartlar altında işlediğine bakılıp ona göre ceza tayininde bulunulur.
  • Paylaş
Suça karşı 'ceza' kavramına daha çok 'eğitim' gözüyle bakılmalıdır. Bir insanla kıyaslamak belki çok doğru değil ama hayvanları ceza ile eğitmeyi ele alalım. Hayvanların doğası gereği yaptığı (genlerinden gelen) davranışları bastırıp yerine istenilen başka davranışları yüklemek, bu eğitim türüne verilmiş doğru bir örnek olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

713 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt