Bilmek istediğin her şeye ulaş

Katıldığım bir ses yarışmasından sonra vokal öğretmenimin bana: 'enterval dediğimiz aralıklara doğru oturmalarda sıkıntı vardı' cümlesindeki enterval hakkında bilgisi olan arkadaşlar: bu enterval nedir ve nasıl çözüm edilir? Teşekkürler.

Enterval aralık demek, keşke Türkçelerini bilseydim ama biraz anlatmaya çalışayım bir ton ve ondan yarım ses yükseği yarım aralık oluyor. Hoca do ve do# beraber çaldı ve sen de bunu duydun, tekrar ettin ya da tanımladın. Tam ses yükseği tam aralık olur yani adam do ve re beraber çaldı sen de bunu duydun, söyledin ya da tanımladın ve böyle devam ediyor. En önemli aralıklar akorun aralıklarıdır yani 1. Ve 5. Ton (quint enterval, Do ve Sol), 1. Ve 3. Ton (terz enterval, Do ve Mi), 1. Ve 7. Ton (septim enterval Do ve Si) , 1. Ve 7b. Ton (azaltılmış septim aralık, Do ve Sib) gibi aralıklar. Sanırım şarkı söylerken bu şekildeki ton geçişlerinde ikinci tonları net yakalayamamışsın. Biraz bir şan hocasıyla çalışırsan düzelir.

Müzikle kal
  • Paylaş
11

Azat Toğluk, Çok teşekkür ederim Şaman ağabey, Vokal öğretmenimde eğitimle düzelebilecek bir durum olduğunu söylemişti fakat hala tam olarak ne olduğunu anlamadım :)

Şaman, Bir enstrümanın varsa yazdığım notaları önce arka arkaya birer kere çal ve onu söylemeye çalış. O zaman anlayacaksın. Rica ederim ayrıca.

Hakan, Nota nedir üstad, vercen hançereden ayarı bitti gitti. :-) para tuzağı hep bu işler :-):-)

Şaman, Bir devletin diğer bir devlete yaptığı uyarıya nota diyoruz üsta :)

Hakan, tabii yaa üstad işte :)

Azat Toğluk, Değerli yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim "Üstadlarım" :)

Hakan, entervali de öğrendik sayende teşşekür bizden :)

Şaman, Bana sanki hoca biraz ukalalık edip bilgisini göstermek için aralık yerine enterval demiş gibi geldi ☺

Azat Toğluk, Yok Şaman ağabey kişiliği yerinde bir hocaydı :) Saygılar...

Şaman, Doğrudur Azat, zaten ben de müzik teorisinin çoğunu Avusturya'da öğrendiğimden bir çok terimin Türkçe'sini bilmiyorum. Bak bir de bunu buldum, tamamını açıklamış: mygitar.com/forum/forum/ana-basliklarimi...

Azat Toğluk, Ağabey süpersin, emeğine sağlık :)

Enterval/interval, notalar arasındaki basamaklar demektir.
Basamakları vokal sesiyle ya da çalınan enstrümanla doğru tutturamamak, detone olmaya (şarkının tonunda doğru olarak söyleyememeye) neden olur.
Solfej ve kulak eğitimi sonrasında bu konudaki yetersizlikler giderilebilir.
  • Paylaş
1

Azat Toğluk, Çok teşekkür ederim, değerli yorumunuz için çok çok sağ olun.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

59 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt