Bilmek istediğin her şeye ulaş

Katılım bankaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Katılım Bankaları özellikle dini inançları sebebiyle faiz reddine giden tasarruf sahiplerinin ekonomik stoklarını gerçek ekonomiye dahil edebilmek amacıyla kurulmuş bir finans sektörüdür.

 

Basit anlamda kar/zarar mantığıyla çalışır. paranızı katılım bankalarına yatırdığınızda o bankanın gerçek karına yada zararına ortak olursunuz. Zarar ihtimali sermaye sahiplerini korkutmasın diye katılım bankaları buna da çare bulmuşlardır ve size piyasadaki faiz oranından maksimum getiriyi, yatıracağınız paranın mal karşılığında aldım sattım yöntemiyle garanti ederler.

 

yani 1000 tl yatırdığınızda bir ay sonra size 1001 tl vereceğiz demezlerde aradaki 1 tl için sizin 1000 tl niz ile a malını aldık 1001 tl ye sattık 1 tl kar ettiniz derler. basitçe anlatımı bu şekilde yapabiliriz.

 

Uluslararası ekonomi de faiz paranın fiyatıdır. 2 tüccar arasında mal dışında dolaşan her 1 tl nin el değişmesinden doğan bir maliyet vardır ve bu maaliyet kaçınılmazdır. tasarruf sahibine ister faiz deyin ister kar/zarar ortaklığı deyin sonuçta ana para ile vade sonondaki para arasındaki fark elde etme maliyeti yani faizdir.

  • Paylaş