Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Katma değer vergisi genel uygulama tebliği' hakkında düşünceleriniz nedir?

Öncelikle KDV iade takip sistemi ile mükelleflerin iade talepleri online değerlendirilecek.

Göze çarpan bir diğer husus "Yanıltıcı Belge" kavramı geliştirildi (Başlık 4.1- yanıltıcı belge, gerçek bir muamele veya duruma dayanmakla birlikte bu muamele veya durumu mahiyet veya miktar itibarıyla gerçeğe aykırı şekilde yansıtan belgedir.) ve "Sahte Belge" ile "Yanıltıcı Belge" kavramları tanımlanarak birbirinde ayrıldı. Böylece bütün mükelleflerin yanlışlıkla sahte fatura nedeniyle özel esaslar kapsamında değerlendirilmesinin önüne geçildi.

Bunlara ek olarak Tecil ve Terkin uygulamaları tarımsal üretimi de kapsayacak ve istisna uygulamaları da proje bazlı değerlendirilecek yani imal, inşa, tadil, bakım ve onarım projelerinde mükellef önceden bir proje hazırlayacak ve proje kapsamında hangi malların alınacağı listesini sunacak. Bu kapsamda yapılacak iade ve istisnalar kolay bir şekilde takip edilebilecek.

Tüm bu düzenlemelerin yararlı olduğu olduğu ve işlemleri hızlandırıcı niteliği olduğu kanısındayım.
  • Paylaş
Daha önceki tebliğlerde konu be olay ayrımı vardı genel bir tebliğ olması iyi olmuş 3065 sayılı kanun nasıl uygulanacağında esasen büyük sorunlar yaşanmıyordu zaten buna rağmen teslim ve beyan arasındaki uyumsuzluk vergi dairesince kolayca vergi kaçakçılığı olarak yorumlanabiliyordu açıklanmasıda olumlu, gerçi bu sorun dairede çözülebilir birşeydi. Elektronik beyanlara yasal zemin ve açıklama getirilmesi de olumlu, melik arkadaşın değindiği iade konusunda açıklama daha uzun olsa iyiydi çünkü bu tebliği ençok kdv iadesi alan işletmeler bekledi . Sonuçta 3065 in nasıl uygulanacağını gösteren bir tebliğ kanunun anlaşılması için el altında bulundurulacak illaki. Kanunları tebliğler ile idare etmeye çalışan kaç ülke vardır gelişmiş ülkelerden asıl sorun bu. Bir kaç vergi denetmeni, daire başkanı oturup yazıyor ve kanun sanılıyor.

Bilinen ve uygulanan işleyişin tarifi olarak değerlendirilmelidir.
  • Paylaş