Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kayak sporunda başarılı olabilmek için ne kadar süre eğitim alınması gerekir?

Kayak eğitiminde başarının ilk şartı, onu sevmektir. Uzmanlar kayakta başarılı olmak için küçük yaşta bu spora başlamanın gerekli olduğunu söylemektedir. Yaş olarak 4-6 yaş aralığı uygun gözükmektedir. Eğitimin başlarında sabah 1 saat akşam 1 saat olarak verilen eğitim müspet gözükmektedir. Bu sporda başarılı olmak için sadece teknik yetmez. Bunun yanında fiziksel olarak denge, bacak kuvveti, güç ve hıza alışma gereklidir. Uzmanlar, sağlam bir kayak eğitimi için ortalama üç yıl çalışılması gerektiğini söylemektedir.
  • Paylaş
1

Ş. Sinan Dalgıç, Batuhan Bulut arkadaşımızın cevabına ilave olarak :
Kayak sporuna başlarken teknik olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu kayak ve bot seçimidir. Şu sözü hiç unutmamak gerekir : 'kayağı sevdiren de nefret ettiren de kayaktır.' Kayağa başlarken ekipman seçiminde kesinlikle profesyonel yardım almak gerekir. Alışveriş yapacağınız veya kiralayacağınız mağazadaki temsilcinin sizi ikilemde bırakmayacak kadar bilgili olmasına dikkat ediniz. Aksi durumda ya kayaktan nefret edersiniz veya bir yerinizi kırabilirsiniz. Kendiniz hakkında bilmeniz ve bu bilgileri de mağaza temsilcisiyle paylaşmanız gereken konular şunlardır :
1- Boyunuz ve kilonuz,
2- Kayak seviyeniz ,tecrübeniz, (yeni başlayacaklar bunu mutlaka belirtmelidir),
3- Kayak yapmak istediğiniz pist türü. Pist, pist ve pist dışı karışımı, bol kar
(ileri seviyeler için),
4- Kayağın cinsi (başlangıç, orta, ileri, profesyonel, yarış),
5- Botun cinsi (bot seçimi de kayak seçimi kadar önemlidir. kayak çorabıyla botu giydiğiniz zaman parmak ucunda boşluk kalmamalıdır. Parmak ucunuzun botun ucuna değdiğini hissetmelisiniz. Eğer sıfır bot alıyorsanız, satıcının botu ısıtarak ayağınızın kalıbını aldıracak şekilde alıştırma yapmasına dikkat ediniz. Kayağın cinsiyle botun uyumlu olması gerekir. Başlangıç seviyesinde botun yüksek flexli olmaması gerekir. Flex botun sertlik derecesini gösterir.
6- Bağlama sertlik ayarı (DIN) : Kayak seviyesine ve kiloya göre değişen, botun kayağa bağlanmasındaki sertlik ayarıdır. Çok önemlidir. Hatalı ayarlanması kazaya sebebiyet verebilir.
Ayrıca kayağa başlamadan (piste çıkmadan) önce özellikle bacaklar için esneme, ısınma hareketleri yapılması faydalıdır.
Daha detaylı bilgiler çeşitli kayak sitelerinden öğrenilebilir.

Her sporda olduğu gibi, 'ağaç yaşken eğilir' misali kayak da 4-5 yaşlarından itibaren öğrenilebilecek bir spordur. Fakat özellikle bu yaşlarda kayağa başlayan çocukların amacı, ailelerinin desteğiyle ileride yarışçı olabilecek seviyelere gelmeleri için gereken eğitimi almaktır. Kış sezonunun uzun olduğu kuzey Avrupa ülkelerindeki kayak okullarında kayak eğitimi küçük yaşlardan itibaren başlatılarak sezon boyunca amaçlarına uygun eğitimler verilmektedir. Yurt dışındaki çeşitli kayak merkezlerinin pistlerinde, 'ana ördek önde yavru ördekler arkada' şeklinde çeşitli kayak okullarının mini mini öğrencileri görülür.
Buraya kadarı iddialı kayak eğitimi için geçen süreçtir. Bir de kayağı keyif için yapmak isteyenler vardır ki, benim gibi orta yaşlarda, hocadan bir saatlik ders alıp kendi azim ve çabalarıyla seviyelerini ilerletip olayı keyif ve adrenalin karışımına kadar getirirler.
Uzun lafın kısası, kayaktaki amaca göre başlangıç yaşı ve seviyelerin yükselmesi; yeteneklilik, sevgi, heves ve azime göre değişken olup, sağlıklı olunduğu süre boyunca her yaş için olabilir.
Şunu samimi olarak söylemeliyim ki, kayaktan bu kadar keyif alacağımı zamanında bilebilseydim, çok daha erken yaşlarda başlardım. Bu sporu yapmadan geçirdiğim her kış sezonunu bir kayıp olarak görmekteyim.
  • Paylaş