Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kayak yaparken alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir?

Kayağa bağlı sakatlanmaların önlenmesi için kayağınız mutlaka bir uzman tarafından kilonuz,boyunuz ve cinsiyetiniz göz önünde bulundurularak seçilmelidir.Ayrıca kayak yaparken güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için UV faktörlü kremler,güneş gözlüğü ve nemlendirici kremleri unutmamalısınız.Dağlardaki hava basıncı nedeniyle yaşanan yorgunluk,bulantı,baş ağrısı,nefes kesilmesi gibi belirtileri minimum seviyede bile yaşasanız bulunduğunuz yükseklikten mutlaka alçalmanız gerekir.
Kayak
  • Paylaş
1

Ş. Sinan Dalgıç, Önceki soruların cevaplarında kayak ve bot seçiminin önemi belirtilmişti. Geriye kalan diğer donanım ve malzemelerin öneminden ve sonra da pistteki güvenlik önlemlerinden bahsedelim.
Kayak giysilerini mümkün olduğu kadar beyazdan farklı renklerde seçin. Kayak giysilerinin (mont ve salopet) hava ve su geçirgenlik dereceleri vardır. Bu dereceler ne kadar büyük olursa, soğuktan koruyuculuğu da o kadar artar ama ne yazık ki fiyatı da aynı oranda artar. Türkiye'deki kayak merkezlerinin soğukluk durumuna bakılırsa, bana göre minimum 10000'lik olmalıdır. (cm kareye düşen ilmik sayısı) Piyasada çok taklitleri vardır. Sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir. Çok üşüyenler mont ve salopet içine termal içlikler giyebilir. Dikkat edilmesi gereken husus, termal içliklerin içine çamaşır giyilmemelidir. Çünkü termal içlikler sıcak tutacağı gibi, teri emerek dışarı atılmasını sağlar. Üşümenin ve donmanın başlayacağı ilk yerler el ve ayak parmakları, burun ve kulaklardır. Bu nedenle kayak çorabının ve eldivenin seçimine dikkat edilmelidir. Ayazda ve soğuk rüzgarda mutlaka kar maskesi giyilmelidir. Kar maskelerinin de burun delikleri açık olanları tercih edilmelidir. Kapalı olanları nefes almayı zorlaştıracağından erken yorulmaya ve performans düşüklüğüne neden olur. Kayak gözlüklerine gelince, çift lensli olmasına, lenslerin renginin çok koyu veya çok açık olmamasına, hem güneşte hem de siste kullanılabilecek koyulukta olmasına dikkat edilmelidir. Lenslerin, hava şartlarına göre derecelendirmesi, çeşitli gözlük sitelerinde mevcuttur. Kask 'olmazsa olmaz'ınız olmalıdır. Bilindiği üzere, ayak kırığı ile kafa kırığı veya çatlağı aynı şey değildir. Kaskta dikkat edilmesi gerekenler, gözlük takılmasına uyumlu olması, kulak koruyucusunun olması, kask içi donanımının ayarlanabilir olması, hava deliklerinin kapaklı olmasıdır. Piste çıkmadan önce özellikle ayak kaslarını esnetme egzersizleri yapılması faydalıdır. Dolu mideyle piste çıkılmamalıdır. Eğer benim gibi sabahtan akşama kadar pistlerde kalmaya niyetiniz varsa, cebinizde veya sırt çantanızda küçük, hafif fakat kalorili atıştırmalıklar (çikolata, tadelle, metro, fındık v.s.) bulundurmanızda fayda var. Sırt çantanızın ağır olmaması gerekir. Ağırlık merkezinizin daima önde olmasına dikkat ediniz. Haberleşme emniyeti olarak, soğuğa, neme dayanıklı cep telefononuz ve/veya, özellikle yurt dışında kayak yapacaksanız küçük el telsizi (walky talky) bulundurmanızda fayda var. Grup halinde gideceklere tavsiye olunur.
Pistteki emniyete gelince; kara trafiğinde olduğu gibi pistlerin de kuralları vardır.Önünüzdeki kayakçı/snowboard'cuyu yakından takip etmeyiniz. Arkanızdan gelenleri düşünüp, pisti enine kullanarak slalom yapmayınız. Slalomlarınız mümkün olduğunca dar genişlikte olmalıdır. Özellikle dar yerlerde önünüzdeki kayakçı/snowboard'cuyu geçecekseniz yüksek sesli olarak sağından mı solundan mı geçeceğinizi söyleyiniz. Mümkünse dar yerlerde geçiş yapmayınız. Herhangi bir nedenle durmanız gerekirse, kesinlikte pistin ortasında durmayınız, bekleme yapmayınız. Pistlere alkollü olarak çıkmayınız. Çabuk üşürsünüz. Kayak ölçüleriniz uygun değilse pist dışına çıkmayınız. Telesiyej veya gondol ile tepeye çıkarken kayak botunuzun kilitlerini açınız. Ayaklarınızdaki kan dolaşımının rahatlaması ayağınızın daha kolay ısınmasını sağlar.
Umarım bu açıklamalar faydalı olur. Keyifli ve bol karlı bir sezon dilerim.