Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kaybetmeye gelemiyorum, hiç fark etmiyor önemsiz dahi olsa birileriyle yarış içindeysem kaybettiğim vakit sinirleniyorum. Bu durum olumlu veya olumsuz nelere yol açar? Örneğin; iş hayatı.

Erken ölürsün.
Azim iyidir, ancak hırs içinde nefret barındırır. Başarıyı elden bırakmamak istemek ve asla pes etmemek azîmin göstergesi olmakla beraber, hep "en" olmak istemek seni yorar, gereksizdir. Sen kendini bildiğin sürece yarışacağın tek bir kimse var: O da kendin.
 • Paylaş
Kısa ve net başarısızlığa yol açar. Kaybetmenin nasıl bir his olduğunu anlayamadan kazanmanın keyfine varamayızki. Kaybede kaybede kazanırsan bir daha asla kaybetmezsin. Kaybetmeden kazanmaya çalışır veya kazanırsan, mutlaka bir gün kaybedersin. Kaybetmek bilhassa nasıl kazanacağımızı daha iyi görebilmektir. Kaybetmekten korkmayın!
 • Paylaş
1

Fatih Gündoğan, Kaybetmekten kimse zevk almaz.

Kaybettiğinizde verdiğiniz tepkilere bağlı. Eğer sinirleniyor ve kazanan taraf ile çatışma içine giriyorsanız göze batarsınız. İş hayatında patronların sizin duygularınızla işi yoktur. İnsancıl bir tutum içinde olan bir iş yerinde olsanız bile, şirketin temel amacı olan para kazandırmayı baltalayacak bir şey yaparsanız önce sizi uyarırlar, sonra hareketlerinizi kontrol etmeye başlarlar ve sizden kurtulmaya çalışırlar.

İş hayatı, temelde para kazanma amacını barındıran ve duygulara önem vermeyen bir yerdir.

Birileriyle makul ölçüde bir yarış içinde olmak teknik açıdan bireyin gelişimine yardımcı olabilir fakat bu yarışın dozu tutturulamaz ise size zarar vermeye başlar. Dışlandığınızı hissettiğiniz zamanlar olacaktır. Bu yüksek ihtimalle bir yanılsamadır. Örneğin üstünüz, yarış içinde olduğunuz kişiye bir iş verir ve bu iş süresince o kişi ile iletişimde olur. Bu iletişim aslında süreç açısından çok doğalken, sanki o kişinin sizi geçtiği, üstünüzün gözünde yer ettiği ve pabucunuzun dama atıldığı hissine kapılabilirsiniz. Bu durum sizce de yıpratıcı değil mi?

Öte yandan takım çalışması sürdürmeniz gereken sektörlerde, bir diğer kişi ile yarış haline girip çatışma yaşamaya başlarsanız takımı baltaladığınız düşünülür. Ki gerçekten de öyledir. İş birliği yapmanız gerektiği halde bunu yapamıyor olursunuz ve bu size dezavantaj sağlar. Muhtemelen de karşıdaki kişinin biraz kafası çalışıyor ise bu durumu sizin aleyhinize çevirir ve sinsi davranmaya başlar. Sizinle zaman zaman soğuk savaş içinde olduğunu fark edersiniz. Kimse tarafından fark edilmeyen ve sizi aşırı derecede rahatsız eden sinsiliklerden bahsediyorum.

Konuyu uzatıp kapsamdan çıkmadan bitirecek olursam, iş hayatında rekabet, dozu tutturulamaz ise çatışmayı ve beraberinde verimsizliği getirir. Daha da kötüsü size kötü ün getirir. Bu duruma düşen biri her ne kadar işinde iyi biri olsa bile, girdiği yarışı aslında hiç kazanamamış olur.
 • Paylaş
Kaybetmeyi kim sever ki zaten? Maalesef zaman zaman kaybediyoruz bazi seyleri. Bu tip durumlarda yapmamiz gereken bu yenilgiden kendi yararimiza bir sey cikartmak. Neden kaybettigimizi sorgulamak gerek.

(+) Bence bu huyunu (insanlari surekli rakip olarak gormek) disariya yansitmadigin takdirde, surekli degisim ve gelisim icinde olacaksin. Surekli birilerinden daha iyi olmaya calisiyorsun sonucta. Is hayatinda basarili olabilirsin.
(-) Surekli birilerini rakip gordugun ve surekli ust kademeye cikmakla ugrastigin icin psikolojin yipranabilir. Insanlar bu huyunu fark ettiginde senden uzaklasabilir ve yalniz kalabilirsin. Sadece isiyle ugrasan, tek basina kalmis bir insana donusursun.

Yani isi dengede tutmak onemli. Rekabete ihtiyac var ama rekabetin dozajini iyi ayarlamali, insanligini/insani iliskileri kaybetmemelisin.
 • Paylaş
"Hüzün olgunlaştırır, kaybetmek ise sabrı öğretir.Kaderini sev , varsa kederini de sev. "
Mevlana
 • Paylaş
Biraz egoist olabilirsin(kızma ama) kendine bazı şeyleri öğretebilirsin mesela sen nasıl başkalarından bazı konularda üstünsen bazı kişilerin de senden üstün olması normal bir şey ama bunları düşünürken aşırıya kaçmadan daha iyisi olmak için çaba sarf edebilirsin. İnsanlara kızma senden bazı konularda daha iyiler diye unutma ki sen de onlardan bazı konularda üstünsün +1(Hırs) : D
 • Paylaş
Şöyle bir şey var ki o yarışa kazanmak için yola çıkıyor olsak da kaybetmenin de olacağını biliyoruz. Bana göre kaybetseniz bile dahi bununla başa çıkabilmeniz en başında kendinizle olan yarışı kazandığınızı gösterecektir. Bu da bütün yarışlardan daha önemlidir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Muhtemelen tavla oynarken de karşınızdakini zar tutmakla suçluyor, maç izlerken kaybederseniz telefonunuzu kapatıyorsunuz, değil mi?
 • Paylaş
2

Adem Şahiner, Herhangı bırısı bır ıddada bulunursa o konuda ıyıysem kaybedersem uzulurum sinirlenırim buna tavlada dahil..Telefonumu kapatmam ama eleştirilere cok kızarımm

Mine, olayları basite indirgemelisin. Tavla sadece bir oyun, basit, sıradan. Durup dururken sıkılıp yarıda bile bırakabilirsin hiçbişey olmaz. Maç da aynı şekilde, gerçekten hakem bir haksızlık yaptı ise kızabilirsin, maçı izlerken küfür edip deşarj olabilirsin hepsi bu, top yuvarlaktır ve nereye yuvarlanacagının garantisi yoktur. Herşeyi çok ciddiye alma, kendinle dalga geçmeyi öğren, tanımlama eğzersizi yap ( bu onemli, bu degil gibi )

Tabii ki kazanmak güzel şey. Ama her konuda kazanmak ne kadar gerekli? Oysa ki eksiklerimiz ve fazlalıklarımız ile biz kendimize özeliz, kimseye benzemeyiz. Başkalarıyla yarışan mutsuz olur. Tanıdığım bütün hırslı insanlar mutsuz, çoğu da yalnız. Mutsuz olacağım kazanmayı ne yapayım ki?

Yaptığınız işin en iyisini yapmaya çalışınız, bu size başarıyı zaten getirir. Ancak hırs ve yarışmak kıskanma alameti olabilir, kendinize bunu yapmayın, yormayın kalbinizi.

"Olduğu kadar, olmadığı kader. " deyip geçiyoruz.

 • Paylaş
Şükür et kaybeder sende kazanırsan da sinirlenmek kafaya takmak hatayı başkalarında aramak ilk akla gelen nasibim kısmetim bu kadarmış demek lazım sağlıklıyım sıhhat lıyım de yeter şükür et her şey düzelir
 • Paylaş
Kazandığın zaman dahi kaybettiğini anladığında ya da bu farkındalığa vardığında sorun çözülmüş olur!
 • Paylaş
Bazı şeyler kaybetmeden anlaşılmazki hani derlerya bir musibet bin nasihattan iyidir onun için iş hayatında sosyal hayatta bazın kaybettiğinde üzülmeyeceksin çünkü her kaybedişinde birşeyler öğreniyorsun ha bide kaybettiğinde kendinide yıpratmıcaksın eğer kendini yıpratırsan başka birçok şeyide kaybede bilirsin onun için iş ve sosyal hayatta düzenli çalışan ve kaybetmekten korkmayan sinirlenmeyen rahat kimseler başarılı olmuştur. Diye düşüğnüyorum
 • Paylaş
Burada yapılacak şey hep "borçlu" pozisyonundan kurtulup "alacaklı" durumuna geçmektir. Yani "bu bana yapıldı ve haksız yapıldı ama sineye çekebilirim mantığı. . .
 • Paylaş
İnsan her şeyi hayatta kazanamayabilir. Allah bir verir iki alır kulunu sınar. Kaybettiğinizde kasmayıp sağlık olsun deyip geçin birdahakinde yenersiniz
 • Paylaş
Başarılı ama mutsuz olursun. Benim karakterimde aynen anlattığın gibi. Elimi attığım her işte çok iyi olmazsam memnun olamam. Güneşi hedefleyen aya çıkar misali, her konuda kendimi geliştirmeme yardımcı oluyor bu durum. Fakat çok az tatmin oluyorum. Şuan laptopumun klavyesinde çukurluklar var; sinirlenip yumruklamaktan... Her yumruk hırs yüzünden atıldı.

Yine de bu durumdan şikayetçi değilim. Çalışmak için bana bir neden veriyor. Daima geçmem gereken kişiler var, aşmam gereken sınırlar var. Bir işi çok iyi yapmıyorsan ne önemin var ki? Yaptığın işte ses getirmiyorsan zaman kaybediyorsun demektir.

Sanılacağı gibi sinirli biri de değilimdir. Çevrem tarafından daima çok sevilirim ve hayatımda birkaç kere ancak kavga etmişimdir. İnsanlara hiç kızmam, kimseyi kırmamaya çok özen gösteririm. Sadece, bir işi düzgün beceremezsem, kendime çok kızarım.
 • Paylaş
Sanılanın ve bilinenin aksine iş hayatında risklere yer yoktur. Risk paylaşımı vardır. Bu da risklerin belirlenmesinden ve sonuçlarının tespştinden geçer
 • Paylaş
Böyle bir durum telaşı ya da stresi getirir beraberinde ve kaybettirir. Oysa başarmak için kaybedebileceğini de göze almak gerekir. Zaten kaybetmeyi bilmeyenin kazanmayı öğrenmesi mümkün değildir...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

563 Görüntülenme20 Takipçi17 Yanıt