Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kaygan zeminlerde fren nasıl kullanılmalıdır?

Kötü hava koşullarında ne gibi önlemler almamız gerekir? Nelere özellikle dikkat etmeliyiz?Düzenle
Kaygan zeminlerde herşeyden önce çok hızlı gitmemiz gerekiyor. ABS sistemine sahip araçlar bile kaygan zeminlerde bazen yeterli tutunmayı sağlayamayabiliyorlar. Kaygan zeminlerde genellikle yapılan en büyük hata frene aniden asılmak. Bu hatayı yapmamız gerekiyor. Yavaş yavaş frene basmak böyle durumlarda en mantıklısı. Eğer aniden ve kuvvetli şekilde frene asılırsak araba kayabilir ve kontrolü kaybederiz.
Fren Sistemi

Kaygan zeminlerde araç kullanırken eğer araba kayarsa bu duruma karşı da hazırlıklı olmalıyız. Araba kayarsa frenden ayağımızı yavaşça çekmemiz gerekiyor. Araç kaymaya başladığı zaman tamamen frenden ayağımızı çekmek ya da tamamen frene basmak bizim için çok daha kötü sonuçlar doğurur. Eğer bir yöne dönerek araç kaymaya başlarsa direksiyonu yavaşça kayan yöne döndürerek direksiyonun kontrolünü tekrar sağlayabiliriz.

Fren Sistemi

Buzlu zeminlerde ise araçların kayması çok daha kolay. Bu gibi durumlarda yola çıkmadan önce çeki halatı, zincir ve takoz mutlaka bulunmalıdır. Buzlu zeminlerde normal lastiklerde tutunma oldukça düşük olduğu için kışa girerken kış lastiklerini mutlaka takmamız gerekiyor. Eğer buzlu zeminlerde kayma başlar ise frene basmaktan çok direksiyon manevraları ile kontrolü sağlamak gerekiyor aksi halde
işimiz çok zor. Bu yüzden buzlu havalarda olabildiğince düşük bir hızla seyir etmemiz gerekiyor.

Kaygan ve/veya buzlu zeminlerde yapmamız gerekenleri özetlemek gerekirse:
  • Ani ve sert direksiyon manevraları yapmamalıyız.
  • Ani vites küçültmelerinden kaçınmalıyız.
  • Yüksek hızlar yapmamalıyız.
  • Aracın kayması durumunda daha rahat tepki verebilmek için rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih etmeliyiz.
  • Kullandığımız aracın teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Aracın önden ya da arkadan çekişli olması, ABS'ye sahip olup olmaması yola çıkmadan önce bilmemiz gereken özelliklerdendir.
  • Araç önden kaymaya başlarsa debriyaj kullanılarak çekiş tekerlerine giden gücü kesmek gerekiyor.
  • Eğer araç arkadan kaymaya başlamışsa debriyaja basıldıktan sonra aracın arkasının kaydığı yöne doğru direksiyonu çevirmemiz gerekiyor.
  • Paylaş