Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kaygı, stres anınızda; canınızı sıkan bir şey olduğunda MATEMATİK ile ilgilenin! 40 saniyede sinirlilik yatışacaktır. Aynı şekilde bir şeyi unutmak istemiyorsanız ,o bilgiye duygu katın!

mervevcim şöyle..öncelikle 'çarpma' kavramını öğretmeliyiz..ve sayıları çarpmak yerine başka somut şeyleri katmalıyız..kişi işi kavradıktan sonra sayıalra çok rahat uyarlayacaktır zaten..mesela  x li denklemler yerine öncelikle elma, üçgen ,yıldız gibi sembollerle anlatmalyız.sonra sayıalrı yavaştan eklemeliyiz..bu şekilde öğrenci sayıalrı toplarken ya da çarparken zaten aslında elmaları vs işleme koyacak beyninde.ya da üstte de anlattığım ginbi çaaşırları ayıracak birbirinden..bu sayede beynin duygusal kısmına giden sinirler direk kesiliyor ve bu yuzden sıkıntın bir süreliğine aklına gelmioyr
 • Paylaş
bız nerden baslıcaz pekı ? o çarpım tablosu zati ezberımızde hocam .. anlatamamıs olabılırım ama bu dedınız cok zor
 • Paylaş
"duygu katmadan yaptığın şeylerde de duygusal durumlar rafa kalkar..." hocam izninle. insan elinden çıkan hiç bir çizgi formu duygudan müstesna değildir. binaenaleyh (yani) ilk çağlardan günümüze kadar çizilmiş olan tek bir çizgi bile çizerin o anda bir duygunun dışavurumudur. 
 • Paylaş
basit düşün demek gibi bişey galiba
 • Paylaş
reklam yapar gibi olmuş MATEMATİK ovvv sorun çözer :) matematik mucizesine inanırım ama ben özellikle geometri sorusu çözmeyi hatta sorusu yapmayı tavsiye ederim
 • Paylaş
11

Cem Deyupoğulları, evet o da olur gökçen.zaten yeter ki matematik anadallarından birti olsun:) topoloji bile olur :)

Ersen, topoloji o da iyiymiş :)

Cem Deyupoğulları, aa tabiki! matematiğin 3 ana dalından biridir...zaten herkes cebiri ve analizi görmüştür de.topolojiyi bir tek matematikçiler gorur :)

Ersen,  herkesin en çok bildiği şbişey olması güzzel tabi uzmanlaşma bunun için ben de topoloji bilip uzayı muzayı işin içine katsam ohoooooo

Cem Deyupoğulları, aa topoloji bir sanatttır valla!! hele o dersten sonra ÇEMBER ismli şarkıyı çürüttük biz:) ispatını yapamadık :)

Ersen, o zaman çürütememişsiniz ki :)

Cem Deyupoğulları, neden kii?? ya dışındasındır çemberin diyor ya da içinde yer alacaksıız diyor..bu yanlış bi önermedir :)

Ersen,  ee ispatını yapamamışsınız ondan diyorum hem sen bana çok mantıklı bi şarkı söylesene nolur yani her kelimesiyle valla mantıklı bi şarkı

Cem Deyupoğulları, :)şimdi bak..topolojide bir kümein dışı da vardır içi de ama kapanışı da...yani karpuzun kırmızısı,dış dünyası ve bir de yeşil kısmı vardır ;) şarkı yeşil kısmı unutmuş :D

Ersen, yaaa öfff konuyu dağotmıyıyım ben ama sen de pek dağınıksın be Cem

Cem Deyupoğulları, tamam .şarkı güzel konu düzeltildi..

Birşeyi unutmak istemiyorsanız onu canlandırın . Lisede canım sıkıldığında geometri çözerdim ben. Çok eğlenceli geliyordu. :)
 • Paylaş
7

Cem Deyupoğulları, canlandırın ne yaa :)he onu kastetiyorum zaten.ama gayet bilimseldir bu :)

Sevgiseli, dramatize etme yani

Cem Deyupoğulları, onu "kafanızda canlandırın" diyecen öğretmenim:)) türkçe hocamıza yakışmadı bu :))

Sevgiseli, kafanızda değil ya hareketlerle anlatın dramatize edin yani :)

Cem Deyupoğulları, ee bunun geo yla ne ilgisi var :S

Sevgiseli, off sınırların dışına çık biraz :)

Sevgiseli, öff abartma

bence de...ve çok uygulamışımdır.. arkadaşlarım beni anlamakta çok zorlanmışlardı..baktılar olmuyor,kendi halime bıraktılar :)
 • Paylaş
5

Cem Deyupoğulları, tabi kendi halinde bir biyolog,master öğrencisi oluverdin sen de :)) demek ki bazen tohumları salacaksın toprağa..bir bakmışsın ki ağaç oluvemişler :)

Begüm, :)matematikle biyoloji farklı dallar ama olsun...her bilimin altında birmantık yatar...;)

Cem Deyupoğulları, tabikii..mantıksız bilim olmaz bikere ..farkeden birşey yok.seni sayıalrın arasında koysalar, kompleks sayı olup çıkıverecen :D

Begüm, :))okadar mı vahim durumum..;)

Cem Deyupoğulları, yo vahim değil ki.bizim bölümün baba derslerinden biridir...tüm matematiği baştan aşağı karmaşık sayılarla inşaa ettiğini hayal et :))polinom,kümeler,fonk, türev,int,diziler ,seriler,parabol,analitik geo vs vs ..:)

ehuehuehu duygu nasıl katıcaz. yani hakedişleri düşündüm hesapları girdiğim gibi unutuyorum her toplantıda kağıtlardan bakıyorum ama unutmamak için nasıl bir duygu katabilirim bir türlü bulduramadım.
 • Paylaş
enteresan bı bakış açısı.. sınırlılıgı yatıstırırız da örneğin ilkokul çoçuğu çarpım tablosuna nasıl duygu katabılır?
 • Paylaş
sırasıyla cevap vereyim..sevgili artemis zaten sade hesaplar kesinlikle unutulmaya mahkumdur..hakedişler ,matematiin kendisi;eğer içine duygu katılmamışsa unutulur gider...peki nasıl duygu katarız!aslında bu işe, matematiği sadece hesap dersi görmeyerek başlayabiliriz!bir duygu katma örneği vereyim..orneğin bir denklemde bilinenler bir tarafa bilinmeyenler bir tarafa ayrılır diyoruz..bunu bir öğrenciye şöyle anlatıyorum..annemiz tüm giysilerimizi  yıkamak için önce renklileri bir tarafa beyazlara bir tarafa ayırır ve teker tkeer koyar! diye anlatırım :)
 • Paylaş
merve önce bana neyi amaçladıını anlat..hangi zamanda ne yapmak istiyorsun onu soyle .ona göre açıklayım.
 • Paylaş
mesela malıyet muhasebesıne nasıl bı duygusallaık katabılırım
 • Paylaş
maliyet muhasebesini mezun olduktan sonra nerelerde kullacaksın??
 • Paylaş
hıcbıseyde . sorun da burda , benım su anda calıstıgım yada calısmak ısteyecegım hıcbıseyde olmamalı . olay burda kıtlenır bence
 • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, birtaz hikayeleştirmeyi dene merve..terimler arasında bir bağ kurmaya çalış mesela..unutmamak kolaylaşır bu şekilde..

ya hocam matematik dedin ya yaramı deştin . inan çok geç anladım meğerki hayatımızın tamamı matematik üzerine kuruluymuş ve bir şekilde ve dahi illaki bir yerde önümüze çıkacak. orta okulda hocalar derdi de inanmazdım matematiği öğrendinizmi hayat daha kolaydır diye.

 • Paylaş
evet ikinci kısmı yapıyorum genellikle, ve oldukça işe yarıyor, fakat matematik konusunu hiç denememiştim, sinirlenince grafik çizimler yapıyorum genelde böylece hem sinirlerimi yatıştırıyor hemde  ne olduğunu anlamadan vize ve final çizimlerimi bitirmiş oluyorum:)) 
 • Paylaş
:))) ileride çocukların sorarsa sınıfı nasıl geçtin diye : bir sinirle evladım dersin  :) ne güzelmiş.
 • Paylaş
sayın kibritçi grafiksel şekiller yapmak da bunun bir parçası..çünkü içinde duygu olmayan birşey yapıyorsun!!içine duygu katmadan yaptığın şeylerde de duygusal durumlar rafa kalkar...ama bir süre..
 • Paylaş
hakkan'a tamamen katılıyorum, eğer ccCEMmm 'in düşüncesini hakkan'dan önce okusaydım bende aynı cümleyi kurardım:) ve ekleyeceğim birşey daha var, mesela ilk vize ödevimizin konusu şu idi: "soyut bir grafik çalışma yapacaksınız fakat her çizgiye hayatınızdan bir anlam-duygu- yükleyerek, ve vize zamanı geldiğinde sınıfta yaptığınız soyut çalışma ile ilgili sunum yapacaksınız " ve geçekten bu çalışmanın sonunda çizdiğimiz her bir çizginin hesabını-duygusal manada- verecek duruma gelmiştik...yani her bir çizgi bilinçli veya bilinçsiz olarak bize kendimizi anlatıyor... çizimle uğraşanlar bunun ne olduğunu iyi anlayacaktır...
 • Paylaş
Ben de ikinize katılıyorum arkadaşlar:)

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1589 Görüntülenme12 Takipçi21 Yanıt

Konu Başlıkları