Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kaymakam olmanın şartları nelerdir?

Mezun olduktan sonra A grubu KPSS sınavından KPSS37 puan türünden yüksek bir puan elde etmelisiniz (sınava mezun olabilecek durumda olan son sınıv öğrencileri de girebilmektedir).

KPSS37 puanı nasıl hesaplanır?

Genel Yetenek %10 + Genel Kültür %10 + İktisat %20 + Hukuk %10 + Maliye %10 + Kamu Yönetimi %40 = %100

Kpss sınavında bu bölümlerden yanlışta olsa en az 1 soruyu işaretlemeniz gerekir yoksa kpss puan türünüz otomatik olarak hesaplanmaz.

İçişleri Bakanlığı her sene yaptığı kaymakamlık alım ilanlarında minimum kpss puan barajını açıklar. Örneğin kpss37 puan türünden 75 ve üzerin alanlar der. Fakat başka bir şartta alınacak personel sayısının 4 katı mülakata çağırılcak dediği için esas puan barajı 80-85′e çıkabilmektedir. Bu yüzden kpss37 puan türünden alabileceğiniz maksimum puanı almaya çalışın.

Çağrılan adaylar ilk önce yapılan yazılı mülekat ve daha sonrasında yapılan sözlü mülakat ile secilirler. Başarılı olan adaylar kaymakam yardımcısı olarak göreve başlar. Kısa bir süre kaymakam yardımcılığı yaptıktan sonra kaymakam olarak göreve başlarlar.

Yazılı ve Sözlü Sınav Konuları
Sınav konuları Ekonomi, İdare Hukuku, Anayasa, Türkiye'nin İdari Yapısı, Türkiye'nin Ekonomik Yapısı ve Sorunları, Türkiye’de Mahalli İdareler, İnkılap Tarihi ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları alanında Yapılan Düzenlemeler gibi konulardan seçilmektedir. Sözlü sınavlarda adayların bilgisinin yanında sözlü ve fiziki temsil yeteneği, kavrama ve yorumlama becerisi, ikna gücü gibi özellikleri de ölçülmektedir.

Aşağıdaki müracaat koşulları konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak.
  • Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az 4 yıl süreli fakültelerden mezun olmak.
  • Askerlikle ilgili bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfına geçirilmiş olmak (Ancak yazılı sınav tarihinde askerlik hizmetinde bulunanlardan terhislerine en çok 3 ay kalanlar yazılı sınava kabul edilirler).
  • Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle, 35 yaşını bitirmemiş olmak (Ancak fiili askerlik ödevine çağrılıp da, yukarıda belirtilen yaş sınırını askerlik ödevleri sırasında geçirmiş bulunanların terhislerini müteakip açılacak ilk sınava müracaat etmeleri şartı ile bu yaş durumları aday olarak alınmalarına engel teşkil etmez).
  • “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri gereğince A-Grubu kadrolar için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSSP37) Bakanlıkça belirlenecek asgari puanı almış olmak.
  • Mülki İdare Amirliği görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak; memleketin her ikliminde iş görmeye ve her vasıta ile gezip dolaşmaya kabiliyeti bulunmak ve bu hususlarda herhangi bir engeli olmadığı tam teşekküllü Devlet hastanelerindeki sağlık kurullarından alınacak raporla belgelemek.
  • Kaymakam Adayları Yönetmeliğinde belirtilen diğer koşullar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

328 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları