Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kediler kendi dışkılarının üzerini neden kapatırlar?

Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Bunu evrimagaci.org'da daha yeni okudum (Kaan Kara (@Simsiyah) sağolsun. Güzel site imiş.Evrim Teorisi nedir? Neyi savunur? sorusuna yorum olarak bırakmıştı bu siteden bir makaleyi). Makaleden aklımda kalanları aşağıya yazdım ama evrimagaci.org'da bu konuda bir yazı mevcut.

Evrim sürecinde ortaya çıkan içgüdüsel davranışlardan ötürüdür bu durum. Yabani/vahşi kediler kendi alanlarını dışkıları ile belirler (aynı durum köpeğin idrar yapmasında da gözlemlenebilir), bu sayede başka hayvanların bu sınırlara girmesine engel olurlar. Doğada bu tarz davranıştan ötürü kedigillerden bir vahşi hayvan dışkısını kapatmaz ve açıkta kalmasını sağlar. Dİğer hayvanlara bölgesini ve varlığını göstermek için yapar bunu. Tabii bu güçlü olduğu durumlarda geçerlidir. Şayet bu alanda daha güçsüz bir kedigil bulunuyorsa o alanda olduğunun bilinmesini istemediği için (yaşamak istediği için) dışkısını toprak altına gömer. Ev kedileri ve evrimsel büyük ataları daha güçsüz olduklarından (kaplana nazaran) kendi tuvaletlerini kum altında saklamaya eğilimlidirler. Bu şekilde daha kolay saklanabilir ve daha güçlü kedigillere yem olmazlar. Zira vahşi doğada birçok avcı, avını dışkı kokusundan algılayabilir. Av olmak istemeyen daha güçsüz kedigiller ise bu durumu bu şekilde çözmeye çalışırlar. Kediler de içgüdüsel olarak bu davranışa devam etmekteler. Şimdilik :).
  • Paylaş
2

Ahmet Avcı, Yani Evrim Teorisini, inanç-din boyutu karıştırılmadan bilimsel olarak tartışabilmek lazım.Hemen her ortamda bir anda din tartışmasına dönüşüyor.

Hakan Köse, Bu yazdığınıza tamamen katılıyorum, bence de evrim teorisi -ki teorileri bilim yaratır- bilimsel çerçevede tartışmak gerekir.. İnançlar değişkendir, kişiler farklı dinlere inanabilirler ve hatta aynı dine inanan insanların kendi içinde o dini yorumlamaları bile çok farklıdır. Ancak bilimde durum çok başkadır, bazı teorilerin gerçeklenmesi gerekmez, çürütemiyor iseniz teori doğrudur. Bazı teorilerin ise ispatı vardır, kesin ve nettir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

498 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt