Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kedilerdeki kızışma davranışının nedeni nedir?

Kedilerde kızışma, hormonların yükselmesiyle meydana gelir. Dişi kedilerde östrojen erkek kedilerde ise testeron hormonu seviyesi yükselir. Bu kızışma dönemi puberte denilen cinsel olgunluk dönemidir. Bu dönem 5-12 aylık döneme denk gelir. Ancak bakım şartlarının kalitesi bu ayı etkiler. Sokak kedileri daha geç yaşta cinsel olgunluğa ulaşır.

Kediler cinsel olgunluğa eriştiğinden iki hafta kadar bir süre bu dönem içerisinde bulunur. Kedinize dokunduğunuzda kuyruğunu sürekli havaya kaldırıyorsa ve bu davranışı sık sık yapıyorsa, bağırıyorsa çiftleşmek istediğini anlayabilirsiniz. Çiftleşme gerçekleştikten sonra bu belirtiler ortadan kalkar. Dişi kedilerde durum biraz daha farklıdır. Doğum yaptıktan sonra tekrar çiftleşmek isteyebilir ya da çiftleşme olmazsa bu belirtileri biraz ara verdikten sonra göstermeye devam eder. Eğer kedinizi çiftleştirmek sizin elinizdeyse 1,5 yaşından önce izin vermemeniz gereklidir. Çünkü anatomik olarak gelişmesi gereklidir.

Kedi
Kedilerin çiftleşmek istediğini nasıl anlarız?
  • Sürekli bağırırlar
  • Sürtünme ve sürünme davranışı gösterirler.
  • Arka kısımlarını kaldırıp, kuyruklarını kaldırırlar. Çiftleşme pozisyonuna girerler.
  • Uyku düzenleri bozulur ve geceleri hiç yerinde durmazlar.
  • İştahta da problemler ortaya çıkar.
  • Erkek kediler ise idrarını her yere yapmaya başlar.

Kedi kızışmaya başladığında eğer 1.5 yaşını geçtiyse çiftleştirip,çiftleştirmemek bireye kalmıştır. Sakinleştirici verilebilir. Hormon tedavisi ile antihormon kullanılarak kızıştırma durdurulabilir ancak kullanmamak gereklidir. Sağlık açısından pek çok rahatsızlıklara neden olur.

Kısırlaştırma nedir?

Kısırlaştırma anestezi ile yapılır. Kedi kızgınlık döneminde değilken yapılmalıdır. Dişi kediler kızgınlık döneminde gelmeden önce kısırlaştırılmalıdır. Eğer bu işlem yapılırsa dişi kedilerde kanserlerin görülme sıklığı azalır. Kısırlaştırma işlemi kedilerin ömrünü uzatan bir işlemdir.
  • Paylaş