Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kedilere neden nankör denir? Gerçekten kedilerin bu tür duyguları eksik midir?

Kediler vahşi doğadan tamamen ayrılamamış ve iç güdülerine göre hareket eden hayvanlardır. İnsanoğlu istediklerini yapmayan canlıları nankör gibi sıfatlarla nitelendirmeyi çok sever, halbuki kediler de herhangi bir insandan daha vefakar canlılardır. Kendi başına her ortamda yaşayabilecek bir hayvanın yüzlerce hatta bazen binlerce kilometre uzağa bırakıldığında evini bulup geri gelebilmesi buna bir işaret değil midir? Kediler sahiplerine hediyeler verir, hediyeler getirir. Bu da nankör olmadığının en büyük kanıtıdır.
  • Paylaş
Ben de kedilerin nankör olduklarını düşünmüyorum, sadece köpeklere göre daha mantıklı ve soğukkanlı canlılar olduklarını düşünüyorum. Kıyaslama yapıldığı zaman köpekler karşısında hep kediler hep nankör canlılar olarak bilinir.

Bir kitap okuyorum ve burada çok güzel anlatmış;

"Ben ömrüm boyunca bir köpek olarak yaşamıştım ama artık kesin kararım bir kediye dönüşmekti. Artık hayatımda bir köpek olarak yaltaklanmalara, bağlanmalara, başkalarını kendime bağlama çabalarına, başımı okşatmaya, sevgi ve sıcaklık ihtiyacı için sevimli görünme gayretine hiç yer yoktu... Oysa şimdi bir kediyim ben: uzak, denetimli, soğukkanlı ve güçlü bir kedi..."

İnsanlar olarak hep birine bağlamaya ihtiyaç duyuyoruz ve birilerinin de bize bağlanmasını istiyoruz. Evcil hayvan beslenmenin bu duyguyu giderdiğini düşünüyorum. Ancak bir gerçek var ki benimde yaşadığım; kediler köpekler gibi sahiplerine tamamen sadık değillerdir, karnı nerede doyarsa orada mutludur ve mutlu eder. Bu nedenle nankör kimliğini almışlardır. Bence hayatta da böyledir bir köpek olanlar bir de kedi... : )
  • Paylaş
Hayvanlardaki "vefa" duygusu bir yanılsamadır. Bununla ilgili vefakar kuş örneği var. Küçük kuşlardan oluşan bir grup bir yerde besleniyor diyelim. Bir kuş gelen daha büyük avcı bir kuşu gördüğünde diğerlerini uyarır ve beraberce kaçarlar. Bilim insanları bunun nedenini merak etmişlerdir. Neden diğerlerini kurtarmıştır?

Buna bulunan açıklama ise tam tersi çok bencilce. Eğer kuş tehlikeyi görüp kendi başına havalanırsa açık hedef olur. Diğerlerini de uyarırsa yakalanma şansını azaltır. Çünkü beraberce havalanırlar.
Sürü halinde uçan kuşlar ya da yüzen balık sürüleri görmüşsünüzdür. Bunu yapmalarının mantığı havada kanal açan kuşun arkasındaki kuş daha az enerjiyle ilerleyebilmesini sağlar. Hatta bu sıralama uçuş sırasında değişir, çünkü öndeki kuşlar yorulur ve arkadaki, öndeki kuşların enerjisinden faydalanmış enerjik kuş öne geçer.

Dini açıdan bir ağabeyim şunu demişti "Köpeklerin aksine kediler, kendine verilen yemekleri sahibinin değil, Allah'ın yarattığını, onun da kendisinin de rızkını verenin aynı olduğunu bilir. " derdi. Bu da başka bir yaklaşım.
  • Paylaş
Kedi severler bir yana, Avrupa kırsalında evleri kedileriyle beraber satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Bu hayvanlar kuru, sıcak ve mama olan ortamları sever ve oralarda yaşarlar. Avcılık içgüdülerini tatmin amcıyla kendilerinden küçük hayvanları yakalar öldürürler. Bu kuş da olabilir fare ya da sıçan da. İnsana bir bağları yoktur desem de tam doğru değil; bir kere saatinde mamalarını istemek üzere mutlaka insana yaklaşırlar ayrıca sevilme ihtiyaçları için de insana baş vururlar. Kim olduğu onlar için pek fark etmez, sakin bir insan varsa gider ona yılışırlar. Sonunda o insanlar o evi terk ettiklerinde eğer kafese koyulup götürülmezlerse rahatlarını hiç bozmaz ve o evde kalır evin yeni sakinlerine de aynı muameleyi çekerler. Buna nakörlük denebilir mi? ... Bilemiyorum, kediler insanın kediye karşı oluşturduğu bağ gibi bir bağ oluşturmaz sadece çıkar ilişkisine girerler ve bunda da başından sonuna dürüstlerdir. Avrupa'lılar kedileri genellikle evlerinde fare varsa alırlar ve kediler de fareleri sindirir, eğer böyle karşılıklı bir çıkar ilişkisi içinde olaya bakılırsa ortada hiçbir nankörlüğün olmadığını da görürsünüz. Siz mamayı, sütü, suyu verir kedinizi okşarsınız o da evi farelerden arındırır.

Burada aklıma Curchill'in bir lafı geldi; "Köpekler insanlara hayrandır, kediler onları aşağılar domuzlarsa kendilerine eşit görürler. "
  • Paylaş