Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kedileri evdeki diğer hayvanlara alıştırmak için neler yapılmalıdır?

Evinizdeki diğer kedi ya da köpeklerin yanına bir kedi daha alıyorsanız dikkatli olmalısınız. Çünkü aileye yeni katılan kedi diğer hayvanlara tehlikeli bazı hastalık ve parazitlerin bulaşmasına neden olabilir. Sağlıklı olduğuna inandığınız bir yerden de alsanız bir hayvan barınağından da alsanız, yeni kedinizi diğer hayvanlarınıza yaklaştırmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var:
  1. Yaygın hastalıklara dikkat edin: Sokak kedileri çoğunlukla kulak parazitleri, pire gibi parazitler taşır ya da FIV (kedi AIDS’i) veya FeLV (kedilerde kansere neden olan bir tür virüs) taşıyıcısı olabilirler. Kedilerin taşıdığı virüs ve mikroplar köpeklerde de çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Nereden alınmış olurlarsa olsunlar, söz konusu hastalıklar kuluçka süreleri uzun olduğu için teşhis edilememiş olabilir.
  2. Güvenli odaya alın: Bu yüzden, kedinizi birkaç günlüğüne ayrı bir odaya yerleştirin. Kendi yatağı, yemek, su kabı ve kumu olduğundan emin olun. Yeni kedinize herhangi bir hastalığı olmadığına emin olana dek güvenli odada bakın. Sonra diğer kedilerinizin onu koklayabilmeleri ve ona göz atabilmeleri için kedinizin güvenli odasına bir kapı açabilirsiniz.
  3. Önce kokularını tanısınlar: Kapıyı açmadan önce üzerine kokusunu sindirdiği bir havlu ya da farklı bir eşyayı diğer kedilerin yanına bırakın. Böylece onun kokusuna alışsınlar. Birkaç gün sonra kedinizi bir sepete koyun ve diğer kedilerin gelip onu koklamasına izin verin. İlk başlarda biraz hırlama ve tıslama olabilir ama bu içgüdüseldir.
  4. Takım oyunları faydalıdır: Direnenler için işleri aceleye getirmeyin, ancak eski kedilerinizle yeni kedinizin birlikte zevk alacağı aktiviteler oluşturun. Mesela top kovalamaca bunun için ideal bir etkinlik. Bu tür oyunlar kedilere birbirleriyle etkileşim şansı tanır.
  5. İki tarafa da özen gösterin: Bu adımları gerektiği gibi takip edebilirseniz bir veya iki hafta içinde kedileriniz birbirleriyle gayet iyi geçinmeye başlamış olacak. Önemli olan işleri aceleye getirmemek ve bu geçici dönemde her iki tarafla da ayrı ayrı ilgilenmek. Çok zaman geçmeden küçük kediniz kedi grubunuzun bir parçası olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

597 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları