Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kedim oyun oynarken ısırmaya çalışıyor, bu alışkanlığından nasıl vazgeçirebilirim?

Henüz üç aylık, yavru ve dişi bir kedi.Düzenle
Geçmiş senelerde bende meraklıydım kedilere ve baya bir besleme şansım oldu. Şöyle ki kediniz yavru ise çok normal bir şey. Dişleri çıkıyordur ve çevreye alışmak için içgüdüsel olarak bu tür davranışları yapacaktır. ( Av-avcı ilişkisi) Isırmaya başladığında elinizi aniden çekmek yerine sabitleyin, hareket bitince av- avcı içgüdüsünden uzaklaşacaktır zamanla.

Isırınca korkutmadan sesinizle 'hayır, olmaz' gibi ifadelerle yasaklamayı deneyebilirsiniz. Bir de patileriyle fazla oynamayın. Bu da onun gözünde sizin av olduğunuz anlamına geliyor.

Dişleri için sünger gibi kedi topları satılmakta.
  • Paylaş
Büyüyünce o alışkanlıktan vazgeçebilir ya da geçmez. Kedilere istediğiniz bir şeyi yaptıramazsınız. Sürekli tartışılan bir konudur ya kimsenin sözünü dinlemeyecek kadar akıllılar ya da hiçbir şey öğrenemeyecek kadar aptallar.
  • Paylaş
Öncelikle elinizi çekmeyin/kaçırmayın (kaçan kovalanır - kedi mantığı) istediklerini almadan vazgeçmezler, izin verin alsın, aşırı tepki verirseniz ya daha da meraklanmasına ya da inatlaşmasına sebep olursunuz. Devam ederse, meşhur burun hassasiyetlerini kullanabilirsiniz. Hoşlanmadığı bir krem, losyon, parfüm illa ki çıkacaktır ellerinizi o şekilde koruyabilirsiniz, ama sürekli bunu yapmayın ki uzaklaşmasın sizden.
  • Paylaş