Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kelebekler gerçekten bir gün mü yaşar?

Kelebeklerin yeryüzünde binlerce türü vardır. Dünyada 20.000 kelebek ve 150.000 güve türünün olduğu bilinmektedir. Bazı çeşitlerinin birkaç gün, bazılarının ise birkaç hafta yaşadıkları biliniyor. Bazı türlerinin ( nadir olarak ) bir yılı geçirdikleri bile olabiliyor. Kelebekler bir yaşam döngüsü geçirirler. Bu yaşam döngülerini ele alırsak bir gün yaşamaları gibi bir durum söz konusu olamaz.
Kelebeklerin yaşam döngüsü 4 aşamadan oluşur. Dişi ile erkek kelebek çiftleştikten sonra;
  1. Yumurta Dönemi: Yaşam döngüsünün ilk aşaması yumurtadır. Dişi kelebek yumurtalarını bir yaprağa bırakır.
  2. Tırtıl Dönemi (Larva): İkinci aşama tırtıl dönemidir. Yumurtalardan çıkan tırtıllar yaşamlarını yaprak yiyerek geçirirler. 12-14 gün içinde büyürler.
  3. Krizalit Dönemi (Pupa): Bu dönemde tırtılların derisi kalınlaşır. Tırtıl kendisini bir yaprağın sapına baş aşağı asarak koza denen bir kabuk oluşturur. Kelebek olmadan önceki bu üçüncü aşamayı bu kabuğun içinde geçirir. Bu aşama 1 hafta kadar sürer.
  4. Kelebek Dönemi : Yaşam döngüsünün son aşamasında artık yetişkin bir kelebek olmuştur. Kelebek kozadan çıktığında nemli ve buruşuktur. Kozasından aşağı sarkık vaziyette durarak kanatlarına kan pompalar. Kuruyup uçabilmesi için iki saate ihtiyacı vardır.
Bu muhteşem doğa olayının oluşumu;

Gördüğünüz gibi bir kelebeğin oluşması için bir günden fazla gün geçmektedir. Ancak kelebek son evresine geldiğinde bir gün yaşayabilir. Bu yüzden bir kısım kelebeklerde beslenme için ağız ve hortum bile bulunmaz. Yaşamlarının çoğunu beslenmekten çok eşlerini aramak, çiftleşmek ve yumurtlamak için harcarlar. Özetleyecek olursak tüm kelebekler için bir gün ömürleri vardır demek yanlıştır. Türüne göre ve çevre koşullarına göre değişkenlik gösteren bir durumdur.
  • Paylaş