Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kemik iltihabı neden olur ve belirtileri nelerdir?

Nedenleri

-Kemiğin kazalar sonucu ve cerrahi işlemler sonucu dış ortamla temas etmesidir.

-Bazı kan hastalıklarına bağlı olarak (diyabet)

-Aşırı alkol ve tütün tüketimi

-Aşırı kortizon kullanımı

-Besin kaynaklarının az olduğu afrika gibi ülkelerde vücudun direncinin artması sonucu kemik iltihabı oluşur.

Belirtileri

-İltihaplanan bölgenin ağrıması ve şişmesi

-Nadir olarak kusma 

-Ateşlenme

-Kızarıklık ve fonksiyon kaybı yaşanması

Kemik Sağlığı


  • Paylaş
Genelde çocuklarda görülen bu hastalığın en sık rastlanan belirtisi yüksek ateştir. Ama eğer hastalık bebekteyse ateş görülmez. Diğer önemli belirtilerse o bölgenin şişmesi, ağrıması, kızarması, sıcak olması ve hareketi kısıtlamasıdır. Çocukları huysuz yapar. Yetişkinlerde ilk zamanlarda pek ağrı görülmez. Hastalığın nedeni ise stafilokok adındaki mikroptur. Normal bir boğaz iltihaplanması bile tedavi edilmezse kemik iltihabına dönüşebilir çünkü iltihaba yol açan mikroplar kan dolaşımıyla bütün vücuda etki edebilir.
  • Paylaş
Çocuklarda daha sık görülmektedir. Diğer bir adı da osteomiyelit’dir. On iki yaşına kadar çocukları etkilemektedir. İleri safha ve erken teşhis dönemlerini barındırmaktadır. Yeni doğan bebeklerde görülmemekle birlikte genel olarak hastalık kendini yüksek ateş ile göstermektedir. Kemik iltihabı olan bölgede şişme ve ağrılar gözlemlenmektedir.
İleri safhaya gelmiş olan kemik iltihabında genel olarak stafilokok adını verdiğimiz mikrop başroldedir. Kemiğin içine kadar teneffüs edebilir. Yeni doğan bebeklerde de göbek bağlarında yani kordonlarında iltihaplanma görülmektedir. Normal bir boğaz iltihaplanmasında bile tedavi olmayınca kemik iltihabı görülebilir. Çünkü iltihaba yol açan mikroplar kan dolaşımı sayesinde tüm vücutta özellikle de kemiklerde olumsuz sonuçlar doğurabilecek olan hastalıklara neden olabilmektedir.


  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

742 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları